Sukses historik, filmi “Toka e mjaltit“ me dy nominime për Oskar

Filmi dokumentar “Toka e mjaltit” nga regjisorët Tamara Kotevska dhe Ljubomir Stefanov fitoi dy nominime për Oskar, për dokumentarin më të mirë dhe për filmin...

Poetja tetovare prezantohet në Itali

Atmosferë e ngrohtë e mikëpritëse në Shollën shqipe “Nëna Terezë” në San Benedetto del Tronto rajoni i Ascoli Piceno-s në Itali. Në praninë e...

Sonte prezantova në koncertin vjetor të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare.

Ngjarja e sontme është metaforë e krejt jetës kulturore që e kemi pasur gjatë këtij viti. Në të vërtetë, përfundimi i këtij viti konsiston me...

Deklaratë emocionale e piktorit kumanovar: Ekspozitën ia kushtoj mbesës sime të ndjerë, Erzës (VIDEO)

Ekspozita e titulluar “Në Kërkim të Dritës” e piktorit të njohur kumanovar, Muhamedali Alili-Dali, është ndër ngjarjet kryesore kulturore shqiptare në këtë fundvit. Ekspozita...

Zekiri: Qeveria themeloi Teatrin shqiptar për fëmijë dhe të rinj në Shkup

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri, përmes një postimi në facebook, ka njoftuar se Qeveria ka miratuar sot vendimin për themelimin e Teatrit Shqiptarë pët...

Premiera e operës “Skënderbeu” në Operën dhe Baletin Nacional

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë mori pjesë në premierën e оpera e parë në gjuhën shqipe "Skënderbeu" nga kompozitori Fatos Lumani në Operën dhe...

Artistë shqiptarë të Maqedonisë së Veriut ekspozojnë në Therandë

Shkruan: Isa Vatovci Organizuar nga Shoqata për Edukim Rinor “Edri”, në bashkëpunim edhe me Qendrën për Edukim Kreativ “Shtëpia e Fellbahut” në Therandë (Suharekë) hapet...

Një gjeni nga Tirana ka goditur botën e kardiologjisë

Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar presionin dhe për...

Abduli: Themelimi i Teatrit teatrit të Gostivarit akt historik!

Të dashur njerëz të Tempullit të Talias, më lejoni të shpreh një pjesë të kënaqësisë dhe nderit që pata të punoj me ju, e...

Dalila dhe Faris, dy aktorët e rinj që po mirëpriten në mbarë Ballkanin

Të rinj, por tashmë me perspektivë Dalila Zejnelagiq (18) dhe Faris Musiq (17) janë aktorë të rinj amatorë nga Mali i Zi (Rozhajë) që...

Opinione