Presidentja e Kosovës dekoron grupin legjendar “Telex”

Ditë më parë presidentja e Republikes se Kosoves i ka shprehur mirenjohje të lartë grupit shkupjan “Telex”, i cili fundviteve të shtatëdhjeta dhe fillimviteve...

Promovohet libri i ri “Aleanca e duhur Shqiperi-Kroaci” i Shaban Muratit

Ne hotel Tirana u promovua libri i ri i diplomatit dhe studjuesit Shaban Murati "Aleanca e duhur Shqiperi -Kroaci", organizuar nga Fondacioni Cameria "Hasan...

Ministria e Jashtme e Kosovës promovon librat e Shaban Muratit

Ministria e Jashtëme dhe Diasporës e Kosovës organizoi në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” të Kosovës promovimin e dy librave të rij të diplomatit dhe...

Tenori Ismet Vejseli shperblehet në Vjenë me Çmimin: “Silver award” !

Tenori kumanovar tanimë me renome nderkombetare Ismet Vejseli, ne Vjenë të Austrisë eshte shpreblyer per performim maesstral, "Silver award". Ne kete kete kategori performojne...

“Armagedoni” boton librin me poezi “Vdekja është femër” të Fitim Nuhiut

Shtëpia botuese “Armagedoni” ka nxjerrë dje nga shtypi librin e Fitim Nuhiut me titull “Vdekja është femër”. Njoftimin për botimin e librit e ka...

Publikohet libri i ri i Shaban Muratit “Aleanca e duhur Shqipëri-Kroaci”

Doli nga shtypi libri i ri i ambasadorit dhe studjuesit të marrëdhënieve ndërkombëtare Shaban Murati “Aleanca e duhur Shqipëri-Kroaci”, botuar nga shtëpia botuese “Albas”...

U promovua libri “𝗕𝘂𝗹𝗹𝗴𝗮𝗿𝗲̈𝘁 𝗱𝗵𝗲 𝘀𝗲𝗿𝗯𝗲̈𝘁 𝗻𝗲̈ 𝗮𝗿𝘁𝗶𝗸𝘂𝗷𝘁 𝗲 𝗴𝗮𝘇𝗲𝘁𝗲̈𝘀 ‘𝗦𝗵𝗸𝘂𝗽𝗶’ (𝟭𝟵𝟭𝟭-𝟭𝟵𝟭𝟮)”

Në Shkup, Instituti për Politika Publike Arbën Xhaferi mbajti promovimin e librit me titull: “Bullgarët dhe serbët në artikujt e gazetës ‘Shkupi’ (1911-1912)” të...

“Kthimi në të kaluarën” i Osman Demirit, një libër me rrëfime të forta e...

Emir Hamzi 7 Maj, 2023 Promovohet libri “Kthimi në të kaluarën” i autorit nga Gostivari, Osman Demiri. Zakonisht Osmanin jemi mësuar ta shohim në sferën e...

Një shtrirje e thellë letrare-eseistike në romanin “Gurë mbi Kala” të autorit Ismail Arsllani

Shkruan: Zeqir KADRIU Një prurje e re në prozën shqipe, me mjaft elokuencë, pedanteri dhe stil të veçantë, vjen këtyre ditëve nga publicisti, romansieri dhe...

REPRIZA E Shfaqjes ” Gishti” nga Doruntina Basha

Të Martën (25.04) në ora 20:00 tek Teatri ShqiptarShkup Shfaqje diplome nën udhëheqjen e prof. m-r Refet Abazi dhe prof. m-r. Hismet Ramadani. Luajnë:...