Kur do të kthehen ngjarjet kulturore në Maqedoni? Flet ministri Hysni Ismaili! (Video)

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili ka folur për Kulturën në Maqedoninë e Veirut në kohë pandemie. Ismaili në emisionin “10 Minuta” në Tv21 ka...

Doli nga shtypi libri me poezi:” Të të quaj dashuri, dhimbje apo jetë ?!”

Del në treg libri me poezi “Të të quaj dashuri, dhimbje apo jetë?!”- nga autorja Mimoza Mustafai-Jonuzi- profesoreshë e Gjuhës dhe letërsisë shqipe. Libri trajton...

9 vjeçari Ditrin Selmani ju mahnitë me dijen që posedon (VIDEO)

Vetëm 9 vjet ka dhe është aq i shkathët në shkencë sa që dija e tij është jashtëzakonisht e lart, në veçanti për shkencat...

Rikthehet “Nota Fest”, hapet konkursi për autorët dhe kantautorët (VIDEO)

Produksioni Avantgarde hap konkursin për të gjithë autorët dhe kantautorët që kanë dëshirë të marrin pjesë me krijimet e tyre në festivalin e muzikës...

Nga 15 deri 17 shtator në Rahovec do të mbahet Festivali Ndërkombëtar i Poezisë

Edicioni i shtatë i Festivalit Ndërkombëtar i Poezisë në Rahovec, do të mbahet më 15 deri 17 shtator. Edhe sivjet Kosova do të jetë nikoqir...

KID nisi aktivitetet

Klubi i Intelektualëve të Dervenit nisi aktivitetet e tij me tribunën me temë "Veçoritë etnokulturore të Dervenit". Studiues të ndryshëm, në këtë tribunë, prezantuan...

Artistja shkodrane Rozafa Shpuza në Gostivar shpalosi ekspoziten e fotografive “My other Side”(FOTO)

Rozafa Shpuza, nuk është personazh - artiste si gjithë të tjerët, ajo është kompozicion personazhesh, taman sikur trenat që dikur i quanim kompozicion vagonash....

Lajm i mirë për Studeniçanin: “Tradita vazhdon” shpallet trashëgimi Etno Kulturore

Në fund të vitit 2019 me insistim të Ministrit të Kulturës, z. Hysni Ismaili dhe me vendim të Qeverisë së RVM u aprovua elaborati...

Një burrë pati dy gra, njëra emrin Ahirete, e tjetra Dynja

Mezi kam pritur ta rrëfej këtë gjë Është diçka që në heshtje më nuk mund ta lë Njëherë një burrë kishte dy gra Njërën Ahirete, e tjetrën...

Dalila dhe Faris, dy aktorët e rinj që po mirëpriten në mbarë Ballkanin

Të rinj, por tashmë me perspektivë Dalila Zejnelagiq (18) dhe Faris Musiq (17) janë aktorë të rinj amatorë nga Mali i Zi (Rozhajë) që...

Opinione