Kur do të kthehen ngjarjet kulturore në Maqedoni? Flet ministri Hysni Ismaili! (Video)

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili ka folur për Kulturën në Maqedoninë e Veirut në kohë pandemie. Ismaili në emisionin “10 Minuta” në Tv21 ka...

Një libër i munguar: ‘Plagët e “demokracisë” shqiptare’

(Shkëlzen Halimi: Manipulimi i emocionit apo tranzicioni (shqiptar) në labirint”, botoi Logos a, 2019, Shkup) Edhe pas tri dekadave në pluralizëm shoqëria shqiptare në Maqedoni...

Artistë shqiptarë të Maqedonisë së Veriut ekspozojnë në Therandë

Shkruan: Isa Vatovci Organizuar nga Shoqata për Edukim Rinor “Edri”, në bashkëpunim edhe me Qendrën për Edukim Kreativ “Shtëpia e Fellbahut” në Therandë (Suharekë) hapet...

Artistja shkodrane Rozafa Shpuza në Gostivar shpalosi ekspoziten e fotografive “My other Side”(FOTO)

Rozafa Shpuza, nuk është personazh - artiste si gjithë të tjerët, ajo është kompozicion personazhesh, taman sikur trenat që dikur i quanim kompozicion vagonash....

Ekspozitë e pesë piktorëve kumanovarë në Galerinë ODA në Shkodër

Vlora DEMIRI (Historiane e Artit)   Ekspozite me 5 piktorë kumanovarë te zhanrit te ndryshem artistik. Të ndryshëm në shprehje, të njejtë në qëllim. Jemi copëza...

Dramë mbi manipulimin në emër të kodeve kanunore

(Avni Halim: PUS (dramë), botoi “Konica press”, Shkup, 2020) Një nga penat më të mira të letërsisë shqiptare që krijohet në Maqedoni, Avni Halimi, së...

Si u shënua Pavarësia e Kosovës në Vjenë të Austrisë (Video)

Me një program kulturoro-artistik, të premten dhe të shtunën, shqiptarët që jetojnë dhe veprojnë në Wjenë të Austrisë kanë festuar 12-vjetorin e pavarësisë së...

SHKA Karshiaka do të merr pjesë në tre festivale ndërkombëtare

Ansambli Karshiaka do marr pjesë në tre festivale ndërkombëtare me grupin e të rriturve. 1. Stamboll 2. Eskisehir 3. Zagreb Krenaria e kombit shqiptarë, ambasador dhe promotor...

Mes reales dhe fantastikës

(Shkëlzen Halimi: MONA LIZA, tregime, botoi SH.B. “Konica press”, Shkup, 2020) Shkrimtari ynë, Shkëlzen Halimi, së fundi na vjen edhe me një botim të ri,...

Ansambli Nacional i këngëve e valleve popullore shqiptare në RMV sjell koncertin tematik- premierë...

Epoka e artë e “Trio Zajazit” rikthehet pas pesë dekadash në Shkup përmes artistëve të ansamblit nacional. Biografia e solistit Rexhep Zajazi, këngët më...

Opinione