Ç’po ndodh me Aleatët Perëndimorë – Kosova

Shkruan: Xhelal Zejneli Që nga viti 1991 e këndej, s’ka ditë që shqiptarët të mos e përsërisin refrenin: “aleatët tanë perëndimorë”; “miqtë tanë perëndimorë”; “partnerët...

Djegia e Kuranit në mes të Stokholmit është “liria e shprehjes” që vjen nga...

Shkruan: Shaban Murati Shënim nga blloku diplomatik Kur një ekstremist i djathtë, shtetas suedez, në 21 janar 2023 dogji librin e shenjtë të Kuranit në...

Zoti Gabriel Escobar, veni kushte edhe Serbisë pse veç Kosovës

Shkruan: Ramazan Bekteshi, veprimtar nga Amerika Z. Escobar, kur u zgjodhët si i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, shqiptarëve ua...

Presidenti kroat Zoran Millanoviq flet si i shfrenuar kundër pavarësisë së Kosovës dhe bëhet...

Shkruan: Enver Robelli Sot presidenti i Kroacisë Zoran Millanoviq ka shkuar një hap më tutje me deklaratat e tij provokuese dhe absurde. Kësaj radhe ka...

Zëri universal kundër totalitarizmit – Ismail Kadare

Shkruan: Xhelal Zejneli Me rastin e përvjetorit të lindjes “Si çdo shkrimtar i madh, Eskili ishte i ndërgjegjshëm se, në krahasim me një zyrtar - të...

Pse Ali Ahmeti eshte lideri i vetem i sigurte nder shqiptaret?

Shkruan: Berat Buzhala Prej krejt politikaneve shqiptare, qe per momentin kane pozita te nalta shteterore ne Shqiperi, Kosove, Mal te Zi dhe Maqedoni, qiky Berat...

Truqet politike të Thaçit dhe Ahmetit për ta futur në qeveri Taravarin

Shkruan: Sulejman Mehazi Truket e Thaçin me anë të Ali Ahmetit janë që Taravarin qëllimshëm ta futin në qeveri për ta shkrirë në BDI. Shkrirja argumentuese...

Një sugjerim partive politike në RVM: Mos shpenzoni para kot për të organizuar zgjedhje

Shkruan: Muhamer Pajaziti Një sugjerim partive politike në RVM: Mos shpenzoni para kot për të organizuar zgjedhje. Ka kohë që ju njohim, thjeshtë jeni një skuadër...

Bumerangu i një altruizmi!

Shkruan: Medai Shaholli Para afro një dekade më parë dy udhëheqësit kosovarë rrufjanët Hashim Thaçi dhe Isa Nustafa, kanë nënshkruar 'Asociacionin e komunave serbe' si...

Kush e vrau Rexhail Qerimin?

Shkeuan: Muhamer Pajaziti Sot një vit ndërroi jetë në burgjet e Maqedonisë Rexhail Qerimi, i cili ju përgjigjë thirrjes së atdheut dhe mori pjesë në...

Opinione