Manovrat ligjore të BE-së për t’i mbajtur figurat ruse në listën e zezë

Regjimi i sanksioneve i Bashkimit Evropian kundër Rusisë ka qenë goxha i luhatshëm në javët e fundit – në veçanti lista e entiteteve dhe...

Macron kërkon që Kosova dhe Serbia t’i normalizojnë raportet

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e bëri përmes një...

SHBA, Koreja e Jugut e Japonia mbajnë stërvitje përballë kërcënimeve nga Koreja e Veriut

Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia kanë mbajtur stërvitje të përbashkëta detare, në të cilat u përfshi një aeroplanmbajtës amerikan, për të...

Britania e Madhe prezanton laserin e ri ushtarak që mund të përdoret për të...

Një laser i ri ushtarak britanik mund të përdoret në Ukrainë për të rrëzuar dronët, ka sugjeruar Sekretari i Mbrojtjes së Britanisë së Madhe,...

SHBA nuk pret përfshirjen në luftë, parashikon një sulm iranian kundër Izraelit

Shtetet e Bashkuara parashikojnë që Irani të ndërmarrë një sulm kundër Izraelit, por jo i përmasave për ta tërhequr Uashingtonin në luftë, tha një...

Çfarë rezultate mund të sjell gjatë javëve të ardhshme lufta mes Ukrainës dhe Rusisë?

Brenda natës, Rusia nisi atë që e përshkroi si një “goditje masive” kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës. Kjo e fundit pretendon se sulmi përfshinte të...

Fundoset anija në Mesdhe, vdesin 9 persona, 15 të tjerë të zhdukur

Nëntë persona, përfshirë një foshnje, kanë vdekur si pasojë e fundosjes së anijes së tyre, ndërkohë që po përpiqeshin të kalonin Detin Mesdhe gjatë...

Ligjvënësit gjermanë akuzojnë AfD-në për përhapje të propagandës ruse

Ligjvënësit gjermanë nga mbarë spektri politik akuzuan partinë e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD), për përhapje të propagandës ruse dhe për minim...

Këshilli i Sigurimit i kërkon Izraelit “të bëjë më shumë” për ndihmën në Gazë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pranoi se Izraeli është zotuar se do të hapë më shumë pika hyrëse për të lejuar ndihmën...

Arratisja e madhe: Si e ndihmoi banda kriminale e Ballkanit biznesmenin rus të ikte...

Një biznesmen rus, i akuzuar për kontrabandë të pajisjeve ushtarake, të përdorura në pushtimin e Ukrainës, pritej të ekstradohej në Shtetet e Bashkuara të...