Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë, të dielën, më 21 korrik, sipas të dhënave paraprake nga Copernicus, programi i Bashkimit Evropian...

30 mijë oficerë në gatishmëri! Parisi gati për Lojërat Olimpike, blindohet kryeqyteti francez

Tri ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të...

BE “përjashton” Hungarinë/ Borrell anulon takimin e ministrave të Mbrojtjes në Budapest, pritet të...

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borell, i ka hequr Hungarisë të drejtën për të pritur takimin e ardhshëm të ministrave...

Biden do t’i adresohet kombit për herë të parë që nga tërheqja nga gara...

Presidenti amerikan, Joe Biden, të mërkurën do t’i adresohet popullit amerikan, për herë të parë që kur u tërhoq nga gara për rizgjedhje, më...

Jep dorëheqje drejtoresha e Shërbimit Sekret amerikan

Drejtoresha e Shërbimit Sekret amerikan, Kimberly Cheatle, dha dorëheqje, sipas një emaili që ajo ia dërgoi stafit të saj, pas atentatit ndaj ish-presidentit amerikan,...

Si devijoi Gjeorgjia nga Perëndimi?

Gjatë gjithë partneritetit të Gjeorgjisë me Shtetet e Bashkuara dhe Evropën, që ka zgjatur me dekada, partnerët perëndimorë të këtij vendi të Kaukazit, zakonisht,...

Vejvoda: Në Ballkan nuk do të ketë ndryshime, kushdo që të bëhet president i...

Fushata zgjedhore në Shtetet e Bashkuara po ndiqet me vëmendje edhe në Ballkanin Perëndimor. Edhe pse vendet e këtij rajoni nuk presin që politika amerikane...

Netanyahu thotë se mund të jetë afër arritja e një marrëveshjeje për pengjet

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, u ka thënë familjarëve të pengjeve që po mbahen në Gazë se mund të jetë afër arritja e një marrëveshjeje...

Hamasi bën marrëveshje për unitet me rivalët palestinezë

Hamasi - grup i shpallur terrorist nga SHBA-ja dhe fuqi të tjera - njoftoi se ka nënshkruar një marrëveshje në Pekin me organizatat e...

Një listë e demokratëve që mund të jenë një zgjedhje e Harris për zëvendëspresident

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të dielën se do t’i jepte fund fushatës së tij duke miratuar zëvendës-presidenten Kamala Harris për ta zëvendësuar atë...