Borrell akuzon Rusinë dhe Kinën për pengim të veprimeve ndaj puçit në Mianmar

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka akuzuar Rusinë dhe Kinën se po pengon një përgjigje të unifikuar...

Vaksina: Më shumë përfitim se rrezik sëmundjesh të rralla?

U fol shumë për vaksinën AstraZeneca për shkak të trombozave. Tani Agjencia Europiane e Medikamenteve, EMA po vëzhgon edhe një vaksinë tjetër për rreziqet...

Franca shpëton 84 migrantë që tentuan të futeshin në Britani

Marina franceze ka shpëtuar 84 persona që ishin në bordin e katër anijeve, të cilat të shtunën tentuan që të arrinin në Mbretërinë e...

Kim Jong Un paralajmëron popullin: Do vuajmë nga uria

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un i ka bërë thirrje qytetarëve të përgatiten për një krizë të vështirë, pas paralajmërimeve nga grupet e...

Kina i vendos gjobë 2.7 mld dollarë gjigantit ‘Alibaba’

Autoritetet kineze kanë gjobitur grupin Alibaba me 2.75 miliardë dollarë, për shkelje të rregullave kundër monopolit dhe për abuzim me pozicionin dominant, duke shënuar...

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

Administrata e Presidentit Joe Biden ka thënë se nuk do të përfshihet në sistemin kombëtar për “pasaportën e vaksinimit”, duke ia kaluar barrën kompanive...

FMN: Korona po thellon hendekun mes të varfërve dhe të pasurve

“Kjo krizë është si asnjë tjetër.” Ky vlerësim i Fondit Monetar Ndërkombëtar për pandeminë aktuale të koronës, shoqëron gjithë ekspertizën e organizatës bërë këtë...

Prodhuesit e verës në Francë përballen me ngricën më të keqe në dekada, vreshtat...

Prodhuesit e verës në të gjithë Francën po përballen me ngricën më të keqe këtë javë, që kërcënon të dëmtojë vreshtat e tyre në...

Vaksinimi antiCovid-19 ul 92% numrin e viktimave në Britani

Britania e Madhe nuk ka më rekordet europiane në renditjen e trishtuar të vdekjeve nga Covid-19 në raport me popullsinë. Falë vaksinimit, ishulli pati vetëm...

Britania në zi për princin Filip, homazhe në të gjithë vendin

Homazhe me të shtëna armësh do të mbahen sot rreth Britanisë së Madhe, Gjilblartarit dhe nga luftanije në det, për bashkëshortin e Mbretëreshës Elizabetë,...

Opinione