Policia turke vazhdon operacionet kundër FETO-s, arrestohen 43 persona

Policia në Turqi ka arrestuar 43 persona për lidhje të dyshuara me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grusht shtetit të mposhtur të...

Uragani Ian lë dy milionë njerëz pa rrymë

Uragani Ian ka lënë pa rrymë më shumë se dy milionë konsumatorë në Florida të Shteteve të Bashkuara. Zyrtarët kanë paralajmëruar se problemet me rrymë...

Gjermania: BE do të pranojë ata që i ikin dhunës në Ukrainë

Bashkimi Evropian do të pranojë të gjithë njerëzit që i ikin dhunës së shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë, ka thënë ministrja e Jashtme...

Shpërthimet e forta vullkanike mbyllin aeroportin në ishullin spanjoll, La Palma

Shpërthimet e forta vullkanike kanë detyruar mbylljen e aeroportit në ishullin spanjoll të La Palma. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, vullkani Cumbre Vieja filloi të shpërthejë...

Robert F Kennedy Jr shpall kandidaturën për president

Robert F Kennedy Jr, anëtari 69-vjeçar i dinastisë së famshme politike amerikane dhe ikona e lëvizjes kundër vaksinave, ka paraqitur dokumentet e tij për...

Senati amerikan bllokon miliarda të destinuara për Ukrainën dhe Izraelin

49 senatorë votuan për paketën e ndihmës dhe 51 votuan kundër, që do të thotë se masa prej 110.5 miliardë dollarësh ishte më pak...

Zelensky liderëve botërorë: Nëse nuk na jepni aeroplanë, atëherë dëshironi që edhe ne të...

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, më herët përshkroi shkatërrimin total të aeroportit civil në qytetin e Vinnytsia, në jug-perëndim të Kievit. Në një video të...

Merkel: Hapësira e marrëveshjes politike me SHBA po zgjerohet

Kancelarja gjermane Angela Merkel, me rastin e përurimit të presidentit të SHBA-së Joseph Biden, vlerësoi se ekziston përsëri një “hapësirë më e gjerë e...

IS merr përgjegjësinë për sulmin në xhaminë afgane

Grupi ekstremist islamik i ashtuquajtur Shteti Islamik (IS) pretendoi se ka kryer sulmin e kësaj jave në një xhami në periferi të kryeqytetit Afganistan...

Izraeli bombardon ndërtesat e ministrive në Gaza

Avionët luftarakë të Izraelit sulmuan dy ndërtesa në Rripin e Gazës ku ndodheshin Ministria e Punës dhe ajo e Zhvillimit Social. Selame Marufe, Drejtori i...