Betejat e poshtërimit dhe mashtrimit nga Ohria (2001) gjer në Venecia (2019)

Shkruan: Nijazi Muhamedi Në një analizë të “arritjes” së Marrëveshjes së Ohrit 2001,që e ka bërë para disa vitesh një think-tank amerikan, me një analist...

Venecia e vërtetoi se rezervat e Osmanit dhe Karakamishevës ndaj gjuhës shqipe kanë qenë...

Komisioni i Venecias, solli një vlerësim shumë të drejtë se nuk ka mandat për të vlerësuar kushtetueshmërinë e ligjit për përdorimin e gjuhëve, sepse...

Edi, ose ik ose do ikim

Për besë Edi Rama gjatë tërmetit krykëput na është dukur si Enver Hoxha. Se popullata e Shqipërisë ende jeton me shpirtin e idoleve staliniste...

Një shkollë në Çair ende është e mbuluar me material kancerogjen

Xhevdet Hajredini Docentit dhe doktorit ministër të arsimit nuk I intereson gjendja e shkollës në fshatin Malinë, për shkak se ai merret vetëm me "krijimin...

Vetëdija jonë historike është ajo që pyet: Po Europa a do të na ndihmojë?...

Ndriçim Kulla Miqtë e vërtetë njihen ne kohë të vështira, thotë një fjala jonë e urtë popullore. E kohë më të vështirë për Shqipërinë, nuk...

Një kritikë për Elvis Naçin

Shkruan: Ermir HOXHA Këto ditë është riaktivizuar një s ulm ndaj Elvis Naçit, një imam i njohur i Tiranës, bërë më i njohur vitet e...

Vëllezër dhe motra budallenj! Jemi shtuar shumë. Si do ia bëjmë?

Shkruan: Bekim Qoku PISA tregon më qartë se çdo indikator tjetër se si një klasë politike rigjeneron veten. Maqedonia e vërteton katërcipërisht tezën se budallallëku...

Vjosa mos ta lërë fatin e votuesve të LDK-së në dorë të Isa Mustafës!

Shkruan: Fejzi Hajdari Ku ka humbur Vjosa Osmani? Pse nuk paraqitet në opinion? A thua na tradhtoi kandidatja për kryeministre? Janë këto pyetje që i...

Rama me maskën e tërmetit…

Nga Kastriot Islami Tërmeti fatkeq e ka përkeqësuar gjendjen e përgjithshme të shqiptarëve. Gjendja ishte tejet e rëndë edhe para tërmetit nga qeverisja e Ramës,...

Opinione