Romët e kanë një, Amdi Bajramin, ama vlen sa dhjetë deputetë të BDI-së

Shkruan: Sulejman Mehazi Romët e kanë një, Amdi Bajramin, ama vlen sa dhjetë deputetë të BDI-së Na tregojnë pallavra politike këta të Grubave e Bujarave, se,...

Demant ndaj Muhamed Halilit: UT nuk është themeluar në zyra partiake

Abdulla Mehmeti Në lidhje me të pavërtetën e madhe që politika mundohet ta fusë mes rreshtave, sipas shkrimit me titull “Pranvera në Pragë”, të...

Duke derdhur “lotë krokodili” për bashkimin e opozitës, Ali Ahmetit iu përça BDI-ja, iu...

Zhurma e panevojshme e “satelitëve” të BDI-së, që po bëhet kundër koalicionit të fitores “Alternativa-Aleanca”, nuk mundet më të mbulojë përçarjet brenda shtabit në...

Pse BDI-ja duket e frikësuar, argumentuar me numra

Shkruan: Besnik Halimi Zgjedhjet e 12 Prillit  si duket kanë vendosur në siklet më të madh BDI-në që nga formimi I kësaj partie. Ja disa argumente...

Homeri – “Оdisea”

Xhelal Zejneli Sikundër “Iliada”, edhe “Odisea” fillon me një figurë retorike, me një apostrofë. Në të dyja poemat, poeti thërret hyjneshën, muzën për t’i dhënë...

Virgjili – “Eneida”

Xhelal Zejneli Publie Virgjili Maroni (Publius Vegilius Maro, 70-19 para K.) është poet i madh epik i letërsisë romake. Të dhëna për jetën e tij...

Zaimi: Kjo është marrëveshja që duan të arrijnë Thaçi-Vuçiq pasi ta rrëzojnë Vetëvendosjen

Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje Arbër Zaimi, ka thënë se marrëveshja mes presidentit të Kosovës Hashim Thaçit dhe atij serb Aleksandar Vuçiq ekziston dhe është...

Kandidati për kryeministër, një shqiptar i ”ndershëm”!

(rrëfenjë nga fshati) Ëndrra e Aliut për një kryeministër shqiptar ndë krye të guvernës së NMK more shokë, gjithnjë e më shumë po tërheq vëmëndjen...

Propagandë e tipit sovjetik në përvjetorë!

Shkruan: Qenan Aliu Synimi i Menduh Thaçit për një zëvendës/kryeministër është praktik dhe menjëherë i mundshëm, por nevojitet vullnet politik.. Kjo e Ali Ahmetit për...

Pse Hashim Thaçi e Isa Mustafa, kanë qëndrime edhe më negative për Kosovën, se...

Fejzi HAJDARI Kosova si duket po fillon një garë me kohën. Çështja tani është se a do mund të përballojë deri në zgjedhjet e reja...

Opinione