Kuvendi miraton ligjin e ri për përmbarim, familjet sociale nuk do të paguajnë

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë kanë miratuar ndryshim-plotësimet e Ligjit për përmbarim, të cilat i ka përgatitur Ministria e Drejtësisë. Ky është ndryshimi i dytë...

“Idrizova”, burgu ku bashkë me nënat dënohen edhe fëmijët e tyre (VIDEO)

Femrat që vujanë dënime në burgjet e Maqedonisë së Veriut, ankohen se vuajnë dënim të dyfishtë. Për shkak të kushteve të rënda që mbretërojnë,...

Lajçak: Muajt e ardhshëm të rëndësishëm për marrëdhëniet e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Shefi i Diplomacisë sllovake Mirosllav Lajçak deklaroi se muajt e ardhshëm do të jenë të rëndësishëm për marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe vendeve të...

Merkeli dhe Plenkoviqi shpresojnë për përparim të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel në takimin e djeshëm në Berlin me kryeministrin kroat Andrej Plenkoviq theksuan se shpresojnë se do të ketë përparim në...

Mot i vranët me mjegull nëpër lugina

Në vendin tonë sot do të mbizotërojë mot me vranësira, përgjatë luginave do të ketë paraqitje të mjegullës. Do të fryjë erë e lehtë...

U anuluan disa fluturime në Maqedoninë e Veriut

Disa fluturime dhe arritje janë anuluar në aeroportin e Ohrit “Apostull Pali”, për shkak të mjegullës së madhe që ka kapluar vendin tonë. Që në...

Aksident i rëndë trafiku në rrugën Tetovë-Zhelinë, 2 të plagosur rëndë

Para pak çastesh në rrugën e vjetër Tetovë – Zhelinë ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku. Sipas informatave të para një kamion i...

Ndotja, propozim ligj për kualitetin e ajrit

Ministria e mjedisit në Kuvend dorëzoi ndryshimet në ligjin për cilësinë e ajrit me të cilat parashihet që rekomandimet gjatë ndotjes së lartë të...

Dimitrovi për MIA-n: Ligji për Prokurorinë para zgjedhjeve test për në BE

Konsistencë ka pasur në njërën ndër porositë kryesore që dje gjatë vizitës në Maqedoninë e Veriut e dërgoi komisari evropian për zgjerim Oliver Varheji...

Zgjedhjet, për një javë mësohet koalicioni i partive

Nuk ka rezultuar të suksesshme përpjekjet e deritanishme të Aleancës për Shqiptarët për një koalicion trepalësh parazgjedhor me Besën dhe Alternativën. Edhe pse ishte...