“Nëse këta mbeten në pushtet, do të zhduken gjurmët shqiptare në Maqedoni”

Blerim Ahmedi Te gjithe shqipetaret duhet qe shigjetat ti hedhin ne drejtim te partise (Duit) demtueses me te madhe te ceshtjes Kombetare Shqipetare . Udheheqsi...

Konsensusi i ri evropian për zgjerimin: fundi i politikës “business as usual”?

Arben Fetai Arben Fetai është udhëheqës i Departamentit për BE të Aleancës për Shqiptarët. Ai është magjistër i politikave evropiane pranë Institutit për Studime Evropiane...

LPK-ja në Kosovë humbi për 24 orë, në Maqedoni do humbë edhe më shpejt

Ylber Murtezi Mit'izimi gjithmonë manifestohet në imagjinatën dhe përgjithësimin e trurit të një shoqërie. Kishim krijuar dikur në trurin tonë imazhin për Enver Hoxhen. Në nivel mbarëkombètar,...

Kurdisja e zërit të popullit

Dikur, pas luftës, zëri i popullit kurdisej me rrëfime për “buallicat e Ferizajt”, “qentë e Sharrit”…; më vonë dikur, pak para dhe pas pavarësisë,...

Ja pse shqiptarët në Maqedoni do marrin më pak deputetë

Abdulla Mehmeti SHKAQET DHE FAKTORËT QË NDIKOJNË NË REZULTATET E DOBËTA TË PARTIVE SHQIPTARE NË ZGJEDHJE (Shqiptarët në Maqedoni, për këto shkaqe dhe faktorë të përmendur...

Aktorët shqiptarë të ”Mëngjesit të Lutjeve” në Washington

Shkruan: Mero Baze ”Mëngjesi i Lutjeve” është një pasqyrë që u vihet para politikanëve nga shumë vende të botës, që duan ta shikojnë veten sikur...

Mërgimtari nga Kumanova: Edhe pse jetoj në Zvicër më 12 prill do të votoj...

Urime koalicioni fitues Alternativa-Aleanca. Edhe pse jetoj në Zvicër më 12 prill do të jem në Maqedonin e Veriut për të votuar për koalicionin fitues...

Ne mendo se Ali Ahmeti s’di, ai me fitore bën kërdi

Shkruan: Sulejman Mehazi Për herë e çdo herë jo vetëm që e kemi kritikuar ashpër Ali Ahmetin, por edhe e kemi ofenduar e sharë me...

Në politikën shqiptare në Maqedoni ka edhe Albin Kurta edhe Kadri Vesela!

Agim Surroi Edhe pse bëhet fjalë për dy shtete të ndryshme, krahasimet mes zgjedhjeve të zhvilluara në Kosovë dhe atyre që po vijnë në Maqedoni,...

Ilirida nga Shkupi kujton babain dëshmor: Sot është ditëlindja jote, po ta sjelli dhuratë...

E kush mund të sjell emucione që të rrenqeth trupin për pos fëmijet e Dëshmorëve pa dyshim ata jan dhe do mbeten Amaneti Kombit...

Opinione