A ishte e justifikuar vrasja e Suleimanit

Në një konferencë për shtyp menjëherë pas sulmit me dron nga ana e Shteteve të Bashkuara ku mbeti i vrarë komandanti ushtarak iranian Qassem...

Unë sot mbeta e vetme pa fajin tim!

... unë mbeta kështu e vetmuar pa fajin tim. Përcolla shumë regjime. Gatova bukë e thura çorape. Theva akullin për të nxjerrë një pikë...

Menaxhimi i kërkimit, sfidë kryesore e mësuesit

Xheladin Murati Kërkimet në shkollë dhe jashta saj, ato në kushte natyrore, thuaj se janë të panjohura, ndonëse ka interes...

Shqiptarët e Maqedonisë, Malit të Zi dhe Luginës së Preshevës asnjëherë nuk kanë qenë...

Nga Nexhmedin Saqipi Java e parë e ndërrimit të motmotit, nuk filloi me këmbë të mbarë, ashtu siç ishin urimet tona të mbushura me përgëzime...

Sa kushton b*tha

Valbona Reka Në kulturën, ose hajde ta them në subkulturën tonë, në pjesën që ka të bëjë me të folurit, bytha shpesh e përfaqëson fytyrën,...

Ja kush ishte Hamza Reka, babai i Blerim Rekës?

Profesor Hamza Reka (babai i Blerim Rekës) u lind në Tetovë, me 10 prill 1925, ku edhe kreu shkollimin fillor dhe të mesëm, ndërkaq...

“Pas dështimeve në eurointegrime, Bujar Osmani po integrohet te Gospodin Stefani”

Pasi dështoi në euro-integrime, Doki po integrohet tek Gospodin Gospodin Stefani. Garant as ky se pranon ! (V. Bela)

AlternAtivA dhe revolucioni saj nê Ministrinë e kulturës

Të gjithë ishin të mendimit se me hyrje në pushtet të AlternAtivës do të shkatrohet si subjekt politik, por ndodhi e kundêrta; sot të...

Demant ndaj Muhamed Halilit: UT nuk është themeluar në zyra partiake

Abdulla Mehmeti Në lidhje me të pavërtetën e madhe që politika mundohet ta fusë mes rreshtave, sipas shkrimit me titull “Pranvera në Pragë”, të...

Shqiptarët më shumë e duan Zaevin sesa Ali Ametin

Shkruan: Sulejman Mehazi Dhe Zaevi dha dorëheqje e u formua qeveria teknike, e kjo qeveri do bëjë organizimin e Zgjedhjeve të Parakohshme të 12 prillit....

Opinione