Qytetarët nuk ta bëjnë hallall nëse i zhgënjen (FOTO)

Asaf Ademi A e lexoni kete koment? E kjo eshte ajo cka presin njerezit prej meje. Kur them prej meje mendoj edhe prej juve. Nuk...

Pas përpjekjeve të mëdha, arritëm t’i sistematizojmë këta punëtorë që me vite i shërbyen...

Këta njerëz i takova së pari herë para gjashtë muajsh, kur e mora detyrën e Ministrit të Kulturës. Shumica e tyre, edhe pse kishin...

Sukses historik, filmi “Toka e mjaltit“ me dy nominime për Oskar

Filmi dokumentar “Toka e mjaltit” nga regjisorët Tamara Kotevska dhe Ljubomir Stefanov fitoi dy nominime për Oskar, për dokumentarin më të mirë dhe për filmin...

Poetja tetovare prezantohet në Itali

Atmosferë e ngrohtë e mikëpritëse në Shollën shqipe “Nëna Terezë” në San Benedetto del Tronto rajoni i Ascoli Piceno-s në Itali. Në praninë e...

Sonte prezantova në koncertin vjetor të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare.

Ngjarja e sontme është metaforë e krejt jetës kulturore që e kemi pasur gjatë këtij viti. Në të vërtetë, përfundimi i këtij viti konsiston me...

Deklaratë emocionale e piktorit kumanovar: Ekspozitën ia kushtoj mbesës sime të ndjerë, Erzës (VIDEO)

Ekspozita e titulluar “Në Kërkim të Dritës” e piktorit të njohur kumanovar, Muhamedali Alili-Dali, është ndër ngjarjet kryesore kulturore shqiptare në këtë fundvit. Ekspozita...

Zekiri: Qeveria themeloi Teatrin shqiptar për fëmijë dhe të rinj në Shkup

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri, përmes një postimi në facebook, ka njoftuar se Qeveria ka miratuar sot vendimin për themelimin e Teatrit Shqiptarë pët...

Premiera e operës “Skënderbeu” në Operën dhe Baletin Nacional

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë mori pjesë në premierën e оpera e parë në gjuhën shqipe "Skënderbeu" nga kompozitori Fatos Lumani në Operën dhe...

Artistë shqiptarë të Maqedonisë së Veriut ekspozojnë në Therandë

Shkruan: Isa Vatovci Organizuar nga Shoqata për Edukim Rinor “Edri”, në bashkëpunim edhe me Qendrën për Edukim Kreativ “Shtëpia e Fellbahut” në Therandë (Suharekë) hapet...

Një gjeni nga Tirana ka goditur botën e kardiologjisë

Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar presionin dhe për...

Opinione