Grupi arbëresh “Shqiponjat” po ruan me fanatizëm identitetin kombëtar

Shkruan Dr. Bexhet Asani Arbëreshët që prej shekujsh e kanë ruajtur gjuhën, historinë, adetet, zakonet, kujtimet për kryeheroin arbëror Gjergj Kastriotin Skënderbeun dhe kulturën arbërore. Mungesa...

Ismaili: Kulturë sot është të rrish n’Shpi

Kulturë mbi të gjitha kulturat është sot të qendrosh në shtëpi. Ne i anuluam shfaqjet, ekspozitat, koncertet, gjitha aktivitetet të ju mbrojmë Ju, qytetarë të...

Teatri Shqiptar në Shkup ngushëllo për ndarjen nga jeta të aktores Leze Qena!

Në emër të Teatrit Shqiptar-Shkup, shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjen, miqtë dhe të gjithë komunitetin artistik në Kosovë. Ylli që u shua sot,...

Monografi kushtuar piktorit kumanovar, Rexhai Hyseni-Xhai

Profesori Mixhait Pollozhani ka publikuar një monografi kushtua jetës dhe veprës së piktorit tani të ndjerë nga Mateçi i Likovës. “Të talentuarit lindin kudo,...

Aktivitet i qëlluar i SHKA Jahi Hasani

Për shkak të virusit - Covid19, i cili tashmë ka prekur edhe shtetin tonë, përveç masave tjera preventive ku janë ndërprerë të gjitha aktivitetet...

Afet Jashari dhe Pleurat Gashi prezantuan punën e Ministrisë së Kulturës në Kanada dhe...

Nga data 26 shkurt deri më 7 mars, në nivel ekspertësh të sferës së kulturës nga Maqedonia e Veriut, ka qëndruar në Toronto të...

SHKA Karshiaka do të merr pjesë në tre festivale ndërkombëtare

Ansambli Karshiaka do marr pjesë në tre festivale ndërkombëtare me grupin e të rriturve. 1. Stamboll 2. Eskisehir 3. Zagreb Krenaria e kombit shqiptarë, ambasador dhe promotor...

Si u shënua Pavarësia e Kosovës në Vjenë të Austrisë (Video)

Me një program kulturoro-artistik, të premten dhe të shtunën, shqiptarët që jetojnë dhe veprojnë në Wjenë të Austrisë kanë festuar 12-vjetorin e pavarësisë së...

Histori: Profili i Ferhat Dragës ne dokumentacionin shqiptar dhe serb

Promemoriet e Tiranës zyrtare, në janar−mars 1939 dëshmojnë se F. Draga ishte personi më influent në Kosovë, e padyshim vlerësohej si numri një aty...

Intervistë me legjendën e këngës popullore, Haxhi Maqellara: Këngët e tij për liri, çuan...

Haxhi Maqellara është një emër i njohur i muzikës folklorike shqiptare, jo vetëm për gjeneratat më të moshuara, por edhe për gjeneratat e reja,...

Opinione