“Kumanovë, zemra ime”, kënga e re e Ismet Bexhetit

Këngëtari i njohur kumanovar, Ismet Bexheti, ka publikuar sot këngën e tij më të re të titulluar "Kumanovë, zemra ime", shkruan gazeta Lajm. Kënga është...

“Lojë Dashurie” me regjisor Nehat Memeti sonte rishfaqet në Teatrin e Kumanovës

Sonte në Teatrin Shqiptar në Kumanovë artdashësite e këtij qyteti do të kenë rastin të përcjellin premierën e shfaqjes “Lojë Dashurie“. Vepra e...

Duke shfletuar romanin “Misionari i Kasabasë”

Nga Merita ABAZI Gazetari dhe publicisti tetovar, Ismail Arsllani, tash së voni erdhi me romanin e tij historik, "Misionari i kasabasë". Duke shfletuar këtë roman,...

Mbyllet edicioni i tretë i “ArtCamp Likova” (Video)

Me ndarjen e çmimeve për artistët më të mirë pas ekspozitës së mbajtur mbrëmjen e së martës është mbyllur edicioni i tretë i kolonisē...

Zejadin Ismaili, figura që vuri themelet e muzikës artistike jo vetëm në qytetin e...

– Zejadin Ismaili, (1944 – 2015), u lind në fshatin Orkoc, komuna e Likovës (Karadaku i Kumanovës). Ka mbaruar studimet për muzikë në Shkup....

Kim Mehmeti nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Letrar “Azem Shkreli”

Janë mbajtur Takimeve Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli” ku marrin pjesë poet, shkrimtarë, historian, studiues e artistë të shumtë. Datat 13 dhe 14 qershor ishin rezervuar...

Nxënësit e shkollës “Jeronim de Rada” në Çerkez, mbyllën vitin shkollor me ekspozitë

Nxënësit e shkollës,, Jeronim de Rada,, Çerkez, Kumanovë, për këtë fundvitë shkollor vendosën ta permbyllin me ekspozitën e titulluar ,,Ngjyroseni jetën tuaj,, kushtuar natyrës...

Promovohen dy vepra të reja shkencore të autorit Ramiz Abdyli

Profesori dhe studiuesi model i historiografisë shqiptare Ramiz Abdyli mbajti konferencë për promovimin e dy veprave të reja shkencore, shkruan DTV. Abdyli në të kaluarën...

Për hapjen e kanonit letrar

(Mbi librin Letërsia nga burgu, kapitull më vete në letërsinë shqipe, të Bajram Kosumit) Prof.dr. Lili Sula Letërsia nga burgu, kapitull më vete në letërsinë...

Këngëtari Qazim Menxhiqi i jep shkëlqim të ri këngë së vjetër popullore

Melbourne, 17 Maj 2021 - Këngëtari i mirënjohur nga Kosova, Qazim Menxhiqi, ka publikuar këto ditë një këngë me motive të Shqipërisë së mesme,...

Opinione