Rusia dhe Turqia dakord për vazhdimin e kontakteve lidhur me Libinë

Ministria e Jashtme e Rusisë bëri të ditur se është arritur marrëveshje për vazhdimin e kontakteve me Turqinë lidhur me çështjen e krizës në...

Alarm për bombë në Moskë, evakuohen dhjetëra ndërtesa

Disa shkolla, gjykata dhe stacione të trenave në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, janë evakuuar për shkak të njoftimit për bombë. Sipas lajmit të agjencisë ruse...

Koreja e Veriut temë e takimit në samitin e mbajtur në Kinë

Denuklearizimi i Gadishullit Korean dominoi në samitin e mbajtur në qytetin Chengdu, në të cilin përpos nikoqirit Kina, morën pjesë edhe Koreja e Jugut...

Regjimi i Asadit merr nën kontroll dhjetëra vendbanime në Idlib

Regjimi i Bashar al Asadit i cili injoron marrëveshjen Asatana, me marrjen nën kontroll edhe të rajonit Jarjanaz të Idlibit me ndihmën e Iranit...

Erdoğan dhe Johnson diskutojnë Libinë dhe Sirinë

Erdoğan dhe Johnson në një bisedë telefonike trajtuan çështjet rajonale, përfshirë Libinë dhe Sirinë si dhe marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve.

Kompania kosovare ua jep pagën e 14 punëtorëve

Kompania prodhuese e produkteve të mishit MEKA, po arrinë çdo vit të përmbyllë me sukses dhe rritje të produktivitetit në saje të menaxhimit të...

Në vitin 2020 parashikohet rritje e shitjes së smartfonëve

Kompania inteligjencës së tregut global, Korporata Ndërkombëtare e të Dhënave (IDC) tha se dërgesat e Kinës për smartfonë do të rriten vitin e ardhshëm. Sipas...

Kina do të ketë mbulim të plotë urbanistik 5G në vitin 2020

Zona urbane e Kinës do të mbulohet plotësisht nga rrjeti 5G vitin e ardhshëm, sipas Ministrisë së Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit. Duke mbështetur një...

SHBA-ja i mundëson Pakistanit pjesëmarrje në trajnimet ushtarake

Ky vendim reflekton një përmirësim të marrëdhënieve të tensionuara në mes të të dyja shteteve, pas ngjitjes në pushtet të Imran Khanit. Trump ka mirëpritur...

Historia e dhimbshme e kosovarit në Zvicër dhe mohimi që po i bëhet dy...

“Ky moment i pasdites të së shtunës tingëllon si një “deja-vu” i dhimbshëm dhe poshtërues për Hamdi Halilin, kosovarin tashmë më të njohur në...

Opinione