Vriten tre palestinezë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite qëlluan dhe vranë tre palestinezë të dielën në Bregun Perëndimor të pushtuar, tha ushtria. Brigada e Martirëve Al-Aksa, një degë e armatosur e...

Suedia rekomandon dozën e pestë të vaksinës kundër COVID-19 për disa kategori

Suedia është duke rekomanduar dozën e pestë të vaksinës kundër koronavirusit për njerëzit që rrezikojnë të sëmurën rëndë, duke përfshirë këtu gratë shtatzëna dhe...

Li: Kina dhe ShBA-ja duhet të zgjerojnë interesat e përbashkëta dhe të trajtojnë dallimet

Kryeministri Li Keqiang tha se Kina dhe ShBA-ja duhet ta përdorin mençurinë për të zgjeruar interesat e përbashkëta dhe të menaxhojnë siç duhet dallimet...

BE dakordohet për mbylljen e kufijve

Drejtuesit e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të vendosin një ndalim 30-ditor të udhëtimit për shumicën e shtetasve të huaj për të parandaluar përhapjen...

Zyrtari izraelit: Porti i ndihmës në Gaza do të koordinohet me Izraelin

Planet e ShBA-së për të ndërtuar një port në bregdetin e Gazës do të kryhen në koordinim me Izraelin, ka thënë një zyrtar izraelit. Ai...

Vaksina e parë kundër koronavirusit “ofron mbrojtje 90%”

Vaksina e parë kundër koronavirusit mund t’i parandalojë mbi 90 për qind të njerëzve nga kontraktimi i virusit, tregon një analizë paraprake. Zhvilluesit e vaksinës...

Zelensky: Situata në Donbas “jashtëzakonisht e vështirë”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të së shtunës në mbrëmje se “situata në Donbas është jashtëzakonisht e vështirë”, pasi ushtria...

Browder: Qeverinë ruse dhe serbe i lidh korrupsioni

William Bill Browder, në një intervistë ekskluzive për “Nova”, tha se autoritetet në Serbi dhe Rusi janë të lidhura me korrupsion dhe se Serbia...

BE jep shenja drejt vendosjes së çmimit tavan për importet e gazit

Bashkimi Evropian ‘është i gatshëm të diskutojë’ çmimin tavan në importet e gazit, për të shmangur rritjen e madhe të çmimeve të energjisë, ka...

Turqia vazhdon bisedimet për zgjatjen e marrëveshjes së drithërave

Përderisa marrëveshja e drithërave e Detit të Zi është paraparë të skadojë të shtunën, Turqia bëri të ditur se bisedimet për zgjatjen e saj...