Biden: Jemi shumë të shqetësuar nga veprimet e Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, tha se janë shumë të shqetësuar nga veprimet e Rusisë. Biden, pas ceremonisë së...

Lloyd dhe Austin i kërkojnë Senatit t’i miratojë ndihmat për Ukrainën dhe Izraelin

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Lloyd Austin, si dhe sekretari i Shtetit, Antony Blinken, i kanë bërë thirrje të martën Kongresit amerikan...

Çfarë po bën bota për klimën?

Në Konferencën Ndërkombëtare të klimës, që po zhillohet në Dubai u prezantua të premten indeksi i mbrojtjes së klimës. DW e ka përmbledhur në tetë pika: 1. Çfarë tregon indeksi për...

Erdogan: Çështja e Sirisë për Turqinë nuk është përpjekje për të zgjeruar kufijtë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se çështja e Sirisë për Turqinë nuk është kurrsesi një aventurë ose përpjekje për të zgjeruar...

Gjithçka u zbulua pasi fëmijët dolën duke qarë në dritare: Drama që të këput...

Drama e fëmijëve sirianë të ikur nga lufta ka përfshirë të gjithë Europën. Skena me mbytje apo kalim të kufirit greko-turk përmes vuajtjesh të mëdha...

SHBA e shqetësuar me dëbimin e afganëve nga Pakistani

Agjencia e Qeverisë amerikane që monitoron liritë fetare në mbarë botën shprehu shqetësim lidhur me trajtimin dhe dëbimin me forcë të refugjatëve afganë dhe...

Lavrov dhe Blinken dakord për një takim dypalësh

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe homologu i tij amerikan, Antony Blinken, ranë dakord të zhvillojnë një takim të përbashkët javën e ardhshme,...

Avioni i parë i udhëtarëve C919 i Kinës përfundon fluturimin e parë provë

Foto nga VCG Të shtunën paradite, avioni i parë i udhëtarëve C919 i Kinës përfundoi fluturimin e parë provë para vënies në përdorim tregtar, bëri...

Izraeli urdhëron evakuime nga pjesë të qytetit të dytë më të madh të Gazës

Izraeli u bëri thirrje të hënën banorëve që jetojnë në një pjesë të qytetit të dytë më të madh të Rripit të Gazës, Khan...

Shkatërrimi i digës Kakhovka shkaktoi dëme prej 1.2 miliardë eurosh, thotë Ukraina

  Shkatërrimi i digës hidroelektrike Nova Kakhovka ka shkaktuar 1.2 miliardë euro dëme, ka thënë ministri i Mjedisit i Ukrainës, Ruslan Strilets, duke paralajmëruar se...