Kosova e gjunjëzuar në kërkim lëmoshe nga BE

Përvojat e Maqedonisë së Veriut me Greqinë dhe Bullgarinë në rrugën e saj për anëtarësim në BE dëshmojnë për problemet e mëdha që Kosova...

Erion Braçe: Zhdukja e Remzi Hoxhës, krimi më i madh shtetëror i regjimit të...

Nga Erion Braçe Rrëmbimi, torturimi, vrasja dhe zhdukja e Remzi Hoxhës, është krimi më i madh shtetëror i regjimit të Sali Berishës. Nuk ka ndodhur...

Historiani Qerim Lita: Në kohën e komunizmit interesin shqiptar e mbronin mësuesit dhe hoxhallarët,...

“Intelektualët e kohës ishin ata të vetmit të cilët e mbronin interesen shqiptar. Nuk ishin politikanët shqiptar. Politikanët shqiptarë kanë qenë vegla të pushtetit...

Në pritje të fatit

Shkruan: Blerim Shala Po lehtë paska qenë. Kur një problem i madh zgjidhet, pa ndërlikime dhe kokëdhimbje të mëdha, si në rastin e një individi a...

Ambasadorë si ai i Kosovës në Paris nuk janë të denjë për të përfaqësuar...

Shkruan: Kim Mehmeti "Një ndër arsyet pse Kosova nuk ia del të konsolidohet si shtet është se ajo ka përfaqësues diplomatik të racës së...

Kim Mehmeti: Aty ku edhe gomarët besojnë se janë ekspertë të muzikës?!

"Lexova diku për rënien e numrit të nxënësve shqiptarë në shkollën e mesme të muzikës në Shkup. Sipas shefit shqiptarë të kësaj paraleleje, pengesë e...

Kosova dhe qëndrimi nebuloz i BE-së

Xhelal Zejneli Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel është duke u shndërruar në bisedime apo në negociata ndërmjet dy palëve. Qëndrimi i qendrave politike ndërkombëtare...

Haki Rugova, duke e dëgjuar këngën ‘I dehur jam’

Për ironi të fatit, 'Haki' nga arabishtja do të thotë 'Drejtësi', prandaj këtij më mirë i bjen me dëgju këngën 'Të deshta me hakikat',...

Pse nuk përparojnë shqiptarët?

Daut DAUTI, Londër Spiunët, agjentët, kusarët, rebelët, laramanët, shërbëtorët e Lindjes dhe Perëndimit … janë disa nga emërtimet që Noel Malcolm i përdorë në librat...

Lufta që shqetëson Rusinë zgjon ëndërrat osmane të Erdoganit

Konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, ndryshimi i qeverisë në Kirgistan, protestat në Bjellorusi, lufta në Ukrainë, njëri pas tjetrit vendet nga orbita ish-Sovjetike janë...

Opinione