Rusia faktor i rëndësishëm për njohjen e Kosovës!?

Shkruan: Mahi Nesimi, politolog, publicist dhe ish ambasador Historiku i pavarësimit të Kosovës dhe çdo gjë që e karakterizoi atë, duke përfshirë edhe bombardimet e...

Ku kanë humbur Ali Ahmeti e Artan Grubi, mos u ka rënë Koronavirusi?

Ylber Pilku Ka një kohë të gjatë që nuk janë bë të gjallë Ali Ahmeti e Artan Grubi. Diçka e pazakonshme për këta dy politikanë,...

PDSH ka qenë dhe do të jetë pranë qytetarëve

Shkruan: Astrite Kaba - Strugë - Anëtare e Kryesisë Qëndrore dhe kandidate për deputet Të jemi të sinqertë, pa marrë parasysh që dikush beson më...

Le të bëhen bashkë Thaçi, Isa Mustafa e Lista Serbe, Albini prap i mposhtë...

Ish-mjeku i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Liri Loshi, ka thënë se Kosova duhet të shkojë në zgjedhje pasi të mbarojë kriza e pandemisë.Ai ka...

“Psikologjia e turmave” dhe manipulimi masakrues me shifrat

Nga Leonard Veizi Mos u shqetësoni nga titulli i këtij shkrimi, pasi nuk kam ndërmend t’i kundërvihem psikologut me famë botërore Sigmund Frojd e për...

A ka vdekur “njerëzimi”!

Naser SAHITI Tjetërsimi si fenomen negativ është tejet i vjetër dhe daton qysh nga ndarjet fillestare të njeriut nga natyra. Një nga autorët që u...

Punëtorët e arsimi meritojnë rroga më të mira e jo zvoglimin e tyre

Shkruan: Etem Xheladini Paralajmërimet nga Qeveria e Maqedonisë Veriore se do të ulen rrogat e mësimdhënësve për dy muaj, është plotësisht e pa drejtë dhe jo...

Po ç’deshte mor Grenell burri?!

„Qeveria 32“ e Republikës së Kosovës në krye me Albi Kurtin dhe LVV e përkrahur edhe nga Vjosa Osmani dhe dy djelmoshat e guximshëm...

Isa Mustafa, tërë jetën veprove në shërbim të serbosllavisë e kundër shqiptarëve

Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani *Përse kërkon sebepe gjithmonë kur Kosova dhe shqiptarët ishin në derexhe të vdekjes,e bën sepse paguhet nga qarqet serbo-ruse. Nga 700 shembuj,...

Covid 19 dhe masat e veçanta të Suedisë!

Silvana Begaj Ekonomia është e ndërlidhur ngushtë me psikologjinë. Sot në këtë kohë të një pandemie të papritur bizneset, investitorët kanë shtypur opsionin pausë dhe...

Opinione