Abazoviç po i shërben politikës serbo-ruse? Flet ish-ambasadori

Ish-ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha thotë se kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç i shërben politikës serbo-ruse. Në...

Ambasadori amerikan Philip Kaplan: ‘Open Balkan’ është një shpërqendrim dhe nismë potencialisht e...

Njohësi i mirë i rrethanave në Ballkan, ambasadori amerikan Philip Kaplan i cili ka një karrierë 27-vjeçare si diplomat në Shërbimin e Jashtëm të...

Ramabaja flet për dialogun me Serbinë dhe “Ballkanin e Hapur”: Ky është interesi strategjik...

Kosova po përballet me zhvillime të shumta politike. Rritja e çmimeve, kriza ekonomike, kriza energjetike, dialogu Kosovë-Serbi, mosliberalizimi i vizave kanë qenë disa nga temat...

Intervistë-Analizë/ Plani francez…kjo “arrë“ që Maqedonia e Veriut nuk duhet ta gëlltisë dhe përplasja...

Plani francez për një marrëveshje midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, situata dhe problemet apo “ndarjen” që po shkakton midis vendeve ‘Open Ballkan’? Pse Franca...

Krimet e tmerrshme të Rusisë do të ndalen – Izraeli me rol kyç/ Shqiptarët...

Njëri nga bashkëpunëtorët më të afërt të ministrit të vrarë të Mbrojtjes Ahmet Krasniqit, prof.Dr.Rifat Haxhiaj, flet për herë të parë për ndikimet e...

Siguria e Ballkanit në rrezik nga pushtimi rus/ Gjenerali amerikan ia shuan shpresat Serbisë...

Pavarësisht sanksioneve të vendosura nga Perëndimi, Rusia nuk po i ndalon sulmet, bombardimet dhe kërcënimet ndaj Ukrainës. Gjenerali amerikan në pension, Michael Barbero konsideron se...

Intervista e plotë me ish-komandantin e NATO-s, gjeneralin Wesley Clark per gazeten “Koha Ditore”

Intervistoi: Eraldin Faziu Ndërhyrja ushtarake e Rusisë në Ukrainë dhe kërcënimi i Putinit ndaj paqes globale kanë bërë që marrëdhëniet mes SHBA-së dhe aleatëve të...

Eksperti amerikan shpjegon çka përfiton Kosova nga lufta Ukrainë-Rusi/ Çfarë çmimi do të paguajë...

Eksperti dhe ligjëruesi i Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare në Universitetin "Johns Hopkins", në Washington Edward P. Joseph, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota...

Serbia në panik, aleatja e saj biologjike Rusia në luftë me botën / Putini...

Në një intervistë të veçantë flet ekonomisti, ish-bankieri në Londër dhe njëri nga ekspertët që projektuan Fondin Sovran të Kosovës, beson se Putini do...

Shaban Murati: A ka mundësi që rreziku i një kërcënimi rus të përshpejtojë proceset...

Intervistë ekskluzive  Shaban Murati Çfarë pritet të ndodhë  pas invazionit, si mendoni do vijojë kjo situatë? Invazioni i ri rus në Ukrainë brenda dy ditësh arriti objektivin kryesor...

Opinione