Para ndeshjes në Ligën e Kampionëve, Dzeko me mesazh për Milanin

Sulmuesi i Interit Edin Dzeko ka folur për ndeshjen gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër Milanit, sfidë që do të zhvillohet në mesjavën e ardhshme.

“Nerazzurrët” janë në një formë të mirë para këtij ballafaqimi pasi fluturuan me një fitore 6-0 ndaj Hellas Verona të mërkurën, duke u dhënë atyre një shtysë kyçe vetëm një javë para ndeshjes.

Rivalët e qytetit ndërkohë janë në një moment relativisht më të vështirë, pasi kanë barazuar dy ndeshjet e fundit në ligë kundër Cremoneses dhe Romës .

Duke folur për “Sky Sports Italia”, Dzeko reagoi fillimisht për fitoren 6-0 të Interit ndaj Hellas Veronës dhe foli për topin e tij.

“Natyrisht që më ka munguar goli, por tashmë i kam shënuar golat e mi më të rëndësishëm, nuk është se vuaj kur nuk shënoj. Sigurisht që është e rëndësishme për një sulmues, por unë nuk i shikoj statistikat. E rëndësishme është të shkojmë në finalen e Ligës së Kampionëve, të kualifikohemi në atje përmes kampionatit për sezonin e ardhshëm me Interin dhe të fitojmë Kupën e Italisë”, tha fillimisht ai.

Më pas ai u pyet nëse Interi ndihej më i fortë se Milani pasi i kaloi në tabelën e ligës. Dy skuadrat do të përballen me njëra-tjetrën në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve javën e ardhshme.

“Milani është një ekip i fortë, ata nuk janë rastësisht në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Por ne besojmë në veten tonë, e dimë se kemi shumë lojtarë të fortë. Ndoshta herë pas here humbasim ndërgjegjësimin dhe humbim ndeshje që nuk mund t’i humbim, por nuk duhet të kthehemi kurrë pas. Sot është një fitore e rëndësishme, të tjerat do të jenë edhe më shumë”, theksoi ai.

Interi është i katërti në tabelën e Serisë A me 60 pikë, vetëm dy më shumë se Atalanta dhe Milani. Me pesë ndeshje të mbetura për të luajtur, gara për top katërshe është ende e hapur dhe po bëhet gjithnjë e më e tensionuar.