Demiraj, zbulon pse ishte i pashmangshëm dëbimi i ambasadës dhe misionit iranian nga Shqipëria

Shkruan: DRITAN DEMIRAJ Irani, lufta kibernetike dhe ‘diplomatët’ e forcave Quds Në vende si Iraku, Siria dhe Afganistani, ambasadorët e Iranit kanë qenë drejtpërsëdrejti anëtarë të...

Pavarësia e Maqedonisë dhe demokracia e hajnisë

Shkruan: Muhamer Pajaziti Maqedonia e Veriut sot po feston pavarësinë. 31 vite më parë ky shtet shpalli pavarësinë, duke kaluar nga një sistem komunist në...

Vdiq ballkanizmi i “Ballkanit të Hapur”

Nga Shaban Murati Botuar në DITA Sapo mbushi një vit, nisma e presidentit serb e “Ballkanit të hapur” pësoi dështimin e parë dhe ndërroi emërin e...

Arbën Xhaferi:”Të bëhesh turk qenka mirë, të bëhesh grek, serb, apo italian qenka mëkat”

“Trajtimi i shqiptarëve si akraba të turqve, dhe jo si milet, ka pasur pasoja katastrofale për interesat e shqiptarëve gjatë sundimit osman, veçmas gjatë...

Si duket mëkati ynë i padukshëm kolektiv?

Shkruan: Kim Mehmeti Nëpër ‘Shqipëritë’ tona, e veçanërisht në mëmëdhe, ka me qindra ‘intelektualë’, si për shembull filozofë, piktorë, shkrimtarë, aktorë, historianë..., të cilët...

Aktualizimi i problemeve dhe rikthimi i krizave nga shekulli i kaluar në Ballkanin Perëndimor

Shkruan: Abdulla Mehmeti (Popujt  ballkanikë kanë të kaluar dhe histori të përbashkët në gjithë rajonin, nga e kaluar e tyre nën sundime të huaja, jo...

Fitim Nuhiu: Thirrje për regjisorët lidhur me”Kafenenë e Tozës”!

Shkruan: Fitim Nuhiu KAFENEJA E TOZËS në Preshevë gjatë LDB ka qenë një therrtore e serbëve që ua kanë bërë preshevarëve të asaj kohe. Në bodrumet...

Nëna Tereze, një spirancë që lidhë varkat në ujërat e shqetësimeve tona (Video)

Shkruan: Prof.dr. Skender Asani Titulli i kësaj ekspozite “E KAM NË ZEMËR POPULLIN TEM SHQIPTAR”, është një lajtmotiv që ngërthen në vetvete  udhëtimin nëpër kohë...

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Shkruan: Xhelal Zejenli Më 8 mars 2011 përfundoi në Bruksel mbledhja e parë e delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë. Tema të dialogut ishin kadastrat,...

Thirrje për regjisorët

Shkruan: Fitim A. Nuhiu Kafeneja e Tozës në Preshevë gjatë LDB ka qenë një therrtore e serbëve që ua kanë bërë preshevarëve të asaj kohe. Në...

Opinione