Vizitë Çlirimtarëve!

Shkruan: Bashmir Xhemaj Pasditja e të mërkurës, 8 qershor, na gjenë në kontrollin e pasaportave në Aeroportin e Vjenës. Në linjën nga Prishtina takon lloj-lloj...

Non paperi austriak, fundi i intrigave serbe-ballkanike / Jo shkëmbime territoresh apo luftë-nxitje

Ditë më parë portali nga Bosnja, Klix.ba publikoi një non-paper austriak të quajtur “Zgjerimi i Bashkimit Evropian dhe Politika e Fqinjësisë përtej modeleve ekzistuese”,...

Kush e favorizoi Serbinë dhe përse!?

Shkruan: Xhelal Zejneli  Gjermania është ekonomia kryesor e Evropës. Është partnerja kryesore e tregtisë së jashtme e Serbisë dhe tregu kryesor për produktet serbe. Ajo...

Shtatori po vjen, a do të bashkohen Sela e Kasami?

Shkruan: Naser Pajaziti Shtatori e tetori ja po vjen, dhe si duket po ndodhë skenari i ngjajshëm i sondazheve, blloqeve dhe truqeve politike në Maqedoninë...

Largimi i shqiptarëve nga vendlindja – festë për politikanët!

Shkruan: Suat Idrizi Temë kryesore e ditëve të sodit është largimi i të rinjëve shqiptarë nga vendlindja e tyre dhe emigrimi drejt vendeve europiane, që...

Çim Peka: Gazetarët në Kosovë ose janë të shitur ose s’kanë lidhje me analizën...

Shkruan: Çim Peka Shpejtesia me te cilen po infektohen me “virusin Rama” gazetaret ne Kosove, eshte shqetesuese per ata e jo per Osmanin e Kurtin. Te...

Si duhet të sillen SHBA-të dhe BE-ja ndaj Vuçiqit dhe Serbisë?

Shkruan: Edward Joseph A është dikush i habitur që Moska – menjëherë – do të pretendonte se mizoritë ruse në Bucha ishin “inskenuar”? A i...

Europa e “mbyllur” dhe Ballkani “hapur”!

Shkruan: Prof. Lutfi Dervishi Ku dallon “procesi i Berlinit” nga “Ballkani Hapur”? Pse gjermanët thonë: “Procesi Berlinit” dhe jo “Ballkani Hapur”? Pse jemi kaq shumë...

Përse gënjen Edi Rama?

Shkruan: Medai Shaholli  Edhe në samitin e Ohrit kryeministri Rama vazhdoi të surprizojë opinionin me deklerata senzacionale mbi Ballkanin e Hapur, me ç'rast ai po...

Kim Mehmeti: Rama donë të na vëllazërojë me serbët, e të na armiqësojë mes...

Shkruan: Kim Mehmeti Jo sot, por prej moti dihet se votuesit e ‘Rilindjes’, në masë të madhe, e mbështesin krahun proserb shqiptar. Dhe kjo është...