Ylli i Liverpoolit do të thyejë rekordin 64-vjeçar në Euro 2024

Liverpooli ka dhjetë lojtarë që marrin pjesë në Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”, me tre kapiten të kombeve të tyre përkatëse.

Virgil van Dijk, Andy Robertson dhe Dominik Szoboszlai janë të gjithë kapiten, por është ky i fundit duket se do të thyejë një rekord që ka zgjatur 64 vjet.

Ish-lojtarit të RB Leipzig iu dha shiriti në krah në nëntor 2022, pasi ishte përzgjedhur nga menaxheri Marco Rossi dhe shokët e tij të skuadrës.

Ai sapo kishte mbushur 22 vjeç kur mori nderin më të madh si kapiteni i vendit të tij.

Hungaria, e cila është në Grupin A së bashku me Gjermaninë, Skocinë dhe Zvicrën, po bën paraqitjen e saj të gjashtë në Kampionatin Evropian.

Szoboszlai do të shkruajë histori kur të udhëheqë Hungarinë në RheinEnergieStadion kundër zviceranëve të shtunën.

Ai është në linjë për t’u bërë kapiteni më i ri ndonjëherë në historinë e Kampionateve Evropiane që nga turneu inaugurues në 1960.

Nëse ai fillon në ndeshjen e parë të Hungarisë siç pritej, Szoboszlai do të jetë 23 vjeç, shtatë muaj dhe 21 ditë – mjaftueshëm për të regjistruar një arritje historike.

“Disa ditë më parë, kuptova se do të jem kapiteni më i ri i ekipit të të gjitha kohërave në Kampionatin Evropian; Ky është një nder i madh për mua dhe në të njëjtën kohë do të doja të falënderoja Marco Rossin që më besoi dhe që më dha mundësinë për të udhëhequr ekipin në Kampionatin Evropian”, tha Szoboszlai në një konferencë për shtyp të martën.

Szoboszlai nuk është vetëm lideri, por edhe ylli i Hungarisë dhe gjithçka kalon përmes tij. Rossi i jep atij një rol të lirë për të shkuar ku të dojë pasi mendon se i përshtatet më së miri.

“Unë mendoj se në këtë skuadër, Dominik njihet si lideri i ekipit. Jo vetëm sepse ai është kapiten, por për shkak të aftësive të tij dhe veçanërisht pozicionit të tij në fushë”

“Ne po luajmë një lloj futbolli që është më pak pozicional dhe më shumë relacional – dhe Dominik është një lojtar, së bashku me shumë të tjerë, është i lirë të shkojë atje ku mendon se mund të shkojë”, ka thënë Rossi.