Trendi i ri në Euro 2024: Tifozët vazhdojnë të konfrontohen për gatimet tradicionale kombëtare

Euro 2024 nuk do të mbahet mend vetëm për golat e bukur, por edhe për atmosferën fantastike jashtë fushës të krijuar nga tifozët. Ndërkohë që kombëtaret japin gjithçka për të fituar sa më shumë ndeshje, tifozët po nxjerrin në plan të parë një çështje të rëndësishme.

Ushqimi është bërë pika qendrore e diskutimit mes tifozëve, me disa që besojnë se ushqimi i tyre tradicional është më i mirë se i kundërshtarëve, duke krijuar shumë meme dhe postera që tashmë janë parë në turne.

Zvicra kundër Hungarisë

Gjithçka filloi të shtunën e parë të Kampionatit Evropian 2024. Në stadiumin e Kolnit, tifozët e kombëtares së Zvicrës ua bënë të qartë hungarezëve në mënyrën e tyre se ekipi i tyre është më i miri. Posteri “Fondue (një specialitet) është më i mirë se gullashi” kishte për qëllim të nënvizonte dominimin e ekipit të tyre ndaj kundërshtarëve të tyre.

Dhe funksionoi. Zvicra fitoi dhe fansat e tjerë menduan se një rit i tillë solli fat, kështu që filloi një garë e vërtetë kulinarie.

Italianët kundër shqiptarëve

Argëtimi vazhdoi më vonë atë ditë. Një grup tifozësh shqiptarë kanë thyer shpageta para italianëve. Tifozët e “azzurrit” për pak sa nuk pësuan infarkt. Jo të gjithë mund të përballojnë talljen e pastave të tyre. Por të gjithë e kuptuan se ishte një shaka.

Italia u hakmor ndaj shqiptarëve në fushën e futbollit. Goli më i shpejtë në histori të kampionateve evropiane i Nedim Bajramit nuk mundi ta shpëtonte skuadrën e tij nga humbja. Italia e drejtuar nga Luciano Spalletti triumfoi 2-1.

Polonia kundër Holandës

Tifozët e kombëtares së Polonisë morën gjithashtu krijuan një poster me temë ushqimore. Polakët treguan se sallami i tyre pikant është shumë më i mirë se djathi Gouda. Është tragjike të shohësh dy produkte që konkurrojnë kundër njëri-tjetrit kur shkojnë aq mirë së bashku.

Holanda arriti të fitojë ndaj Polonisë. Nuk është e qartë se çfarë hëngrën lojtarët në dhomat e zhveshjes pas ndeshjes së vështirë, por sigurisht që ata meritonin disa feta djathë.

Austriakët kundër francezëve

Tifozët e kombëtares austriake u frymëzuan nga shqiptarët. Ndërsa shqiptarët thyenin spageti, austriakët thyen një baguette para francezëve.

Një tifoz u pa në stadium duke mbajtur një pankartë ku thuhej se Wiener Schnitzel ishte më i mirë se baguette.

Fatmirësisht, gjithçka përfundoi me një shtrëngim duarsh miqësore mes dy palëve, ndonëse hunda e Kylian Mbappes pati të njëjtin fat në ndeshje si baguette e lartpërmendur. Skuadra e Didier Deschamps e nisi me fitore Euro 2024, edhe pse jo pa vështirësi.