Si të flini një natë të mirë kur keni hundë të bllokuara

Kur keni hundë të bllokuara e vetmja gjë për të cilën mund të mendoni është se sa keni marrë frymë përmes hundës. Mund të duket si një sëmundje e vogël, por është një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes së kokës, dhe mund të ndikojë në gjumin tuaj.

Bëni një dush të nxehtë sepse është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar kongjestionin e hundës. Avulli ndihmon në hollimin e mukusit në hundën dhe zvogëlimin e inflamacionit, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Qëndroni të hidratuar. Natalie thotë se lëngjet janë thelbësore për të luftuar një hundë të bllokuar, prandaj sigurohuni që po pini lëngjet gjatë gjithë ditës.

Hani ushqim pikant. Nëse mund ta guxoni nxehtësinë, të hani ushqim pikant është një mënyrë e mirë për të luftuar hundën tuaj të bllokuar përpara gjumit. Ndërsa mund të mos jetë ilaçi i dukshëm, ngrënia e ushqimit pikant është një mënyrë natyrale për të nxitur rrjedhjen e mukusit, shton Natalie.

Përdorni një jastëk tjetër. Ju ndoshta vini re se hunda juaj e bllokuar përkeqësohet shumë në momentin kur shtriheni, kështu që lartësia është thelbësore për t’ju ndihmuar të merrni frymë më lehtë.