Reali bën Rudigerin priorietin kryesor për merkaton e janarit

Mbrojtësi i Chelseat, Antonio Rudiger thuhet se është shfaqur si objektivi kryesor i transferimit të Real Madrid për dritaren e janarit.

Reprezentuesi gjerman është jashtë kontratës me ‘Blutë’ verën e ardhshme pasi refuzoi një marrëveshje të re me vlerë rreth 125,000 funte në javë.

Prandaj, Real Madridi e ka bërë Rudiger ‘prioritetin e tyre numër 1’ për vitin e ardhshëm pasi ata besojnë se ai është i aftë të mbushë zbrazëtinë e lënë nga largimet e Raphael Varane dhe Sergio Ramos.

Sipas gazetës spanjolle Marca, Real Madrid është i ‘etur’ për të nënshkruar me Rudiger në një transferim falas këtë dimër.

Besohet se gjigantët e LaLiga do të fillojnë negociatat me mbrojtësin e Chelsea në janar.

Carlo Ancelotti shpreson se Rudiger mund të mbushë zbrazëtinë e lënë nga Ramos – i cili u bashkua me Paris Saint -Germain në një transferim falas këtë verë – dhe Varane – i cili nënshkroi për Manchester United në një marrëveshje me vlerë 36 milionë funte.

Së bashku, Ramos dhe Varane – të cilët respektivisht kaluan 16 dhe 10 sezone në Santiago Bernabeu – fituan katër Liga të Kampionëve dhe tre tituj LaLiga.

Sidoqoftë, kredencialet e Rudiger dëshmojnë se ai është i denjë për një vend në ekipin e Real Madrid.

28-vjeçari ka fituar 47 paraqitje për Gjermaninë dhe ka luajtur një rol të rëndësishëm në triumfin e ‘Blues’ në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar.

Ai gjithashtu ka fituar dy Kupa FA, Ligën e Evropës dhe Superkupën e UEFA-s që kur u transferua në Premier Ligë nga Roma në 2017.

Sidoqoftë, Real Madridit do t’i duhet të luftojë kundër konkurrencës si Bayern Munich.

Rudiger u pyet më parë për të komentuar thashethemet që sugjeronin se ai ishte në radarin e Bayern Munich. Mbrojtësi tha se ishte “i nderuar” që ishte i lidhur me gjigantët bavarezë, por mbeti i përkushtuar ndaj Chelsea.

“Sigurisht (interesi i Bayern) më nderon dhe dëshmon se unë kam qenë duke bërë gjërat si duhet,” tha ai. ‘Por unë nuk e lejoj veten të shpërqendrohem.

“Unë kam një detyrim ndaj klubit tim që të performoj mirë. Duhet të dëshmoj veten në çdo lojë dhe të mos lejoj që të shpërqendrohem nga thashethemet. Unë i marr vendimet e mia për veten time. Ata nuk varen nga askush. Ndihem mirë atje ku jam”, kishte deklaruar gjermani disa javë më parë.