Putin paralajmëron Perëndimin që të mos lejojë Ukrainën të përdorë raketat e saj për të goditur Rusinë

Presidenti rus, Vladimir Putin, paralajmëroi Perëndimin të martën se anëtarët e NATO-s në Evropë po luanin me zjarrin duke propozuar lejimin e Ukrainës të përdorë armët perëndimore për të goditur brenda Rusisë, gjë që ai tha se mund të shkaktojë një konflikt global.

Më shumë se dy vjet në luftën më vdekjeprurëse tokësore në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, ndërsa Perëndimi mendon se çfarë të bëjë për përparimin e ushtrisë ruse, Putini po evokon gjithnjë e më shumë rrezikun e një lufte globale, ndërsa udhëheqësit perëndimorë e nënvlerësojnë atë.

“Përshkallëzimi i vazhdueshëm mund të çojë në pasoja të rënda”, u tha Putin gazetarëve në Tashkent në Uzbekistan.

“Nëse këto pasoja të rënda ndodhin në Evropë, si do të sillen Shtetet e Bashkuara, duke pasur parasysh barazinë tonë në fushën e armëve strategjike?”, tha Putin.

Putin tha se sulmet e Ukrainës me armë me rreze të gjatë do të kishin nevojë për ndihmë satelitore, inteligjente dhe ushtarake perëndimore – kështu që Perëndimi do të duhej të përfshihej drejtpërdrejt në sulme të tilla.

Ai tha se dërgimi i trupave franceze në Ukrainë do të ishte gjithashtu një hap drejt konfliktit global dhe se vendet më të vogla që konsiderojnë përfshirje më të thellë “duhet të jenë të vetëdijshme se me çfarë po luajnë” pasi kishin zona të vogla tokësore dhe popullsi të dendur, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.