Për herë të parë, rusët nisin bombardimet në aeroport

Rusia ka zgjeruar ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë të premten, duke goditur për herë të parë në afërsi të aeroporteve në perëndim të vendit, shkruan The Guardian.
Videot që qarkullonin në internet tregojnë momentin e sulmit në një aeroport ushtrarak në Lutsk, që u pasia nga shpërthime të mëdha.

Sot konflikti Rusi-Ukrainë ka hyrë në ditën e 16-të të luftimeve, ndërsa bota vazhdon përpjekjet e saj për të zgjidhur krizën në Ukrainë.

Këshilli i BE-së vazhdoi diskutimet këtë mëngjes në Versajë për Ukrainën, ndërsa nënpresidentja e SHBA Kamala Harris vazhdon turneun e saj në Evropë dhe niset për në Rumani.
Ministri i Bujqësisë i G7 do të takohet për të provuar dhe për të gjetur se si të stabilizohen çmimet e ushqimeve.
Brenda Rusisë, Duma (parlamenti rus) mblidhet edhe një herë për të shqyrtuar masat për të stabilizuar ekonominë e saj pas sanksioneve të rënda dhe Vladimir Putin do të presë homologun e tij bjellorus në Kremlin, përpara se të telefonojë liderin finlandez./abcnews.al/