Momenti më fatal/ Ja kush janë njerëzit e brendshëm të Putinit që po e drejtojnë luftën në Ukrainë (Emrat)

Në Perëndim, vetëm Vladimir Putin zakonisht perceptohet si forca shtytëse e luftës së agresionit kundër Ukrainës. Por ai mbështetet te lojtarë të tjerë të rëndësishëm që e bëjnë të mundur sulmin në radhë të parë. Shumica dërrmuese e tyre janë subjekt i sanksioneve dhe ndalimeve të hyrjes nga Perëndimi për vite me radhë, dhe shumë prej tyre janë jashtëzakonisht të pasur.

E për këtë, në një ratikull të publikuar, BBC tregon njerëzit e afërt të Vladimit Putinit, të cilët drejtojnë luftën e Ukrainës.

Sipas BBC, Vladimir Putin është shndërruar në një figurë të vetmuar, duke e çuar ushtrinë ruse në një luftë me rrezik të lartë që kërcënon të copëtojë ekonominë e vendit të tij.

“Ai rrallëherë është dukur më i izoluar se në dy paraqitjet e fundit koreografike me rrethin e tij të ngushtë, ku ulet në një distancë të vendosur nga këshilltarët e tij më të afërt. Si komandant i përgjithshëm, përgjegjësia përfundimtare për pushtimin i takon atij, por ai gjithmonë është mbështetur në një rrethim thellësisht besnik, shumë prej të cilëve gjithashtu filluan karrierën e tyre në shërbimet e sigurisë ruse”, shkruan BBC, përcjellë “Bota sot”.

Por kush janë njerëzit e Putinit, që i dëgjon ai në këtë moment më fatal në presidencën e tij?

Image

Sergei Shoigu, Ministri i Mbrojtjes

Nëse dikush e bën këtë, ai është Sergei Shoigu i besuar prej kohësh, i cili ka papagaizuar linjën e Putinit për çmilitarizimin e Ukrainës dhe mbrojtjen e Rusisë nga i ashtuquajturi kërcënim ushtarak i Perëndimit.

Ky është një njeri që shkon në udhëtime gjuetie dhe peshkimi me presidentin në Siberi, dhe në të kaluarën ai është parë si një pasardhës i mundshëm.

Por hidhini një sy kësaj fotoje të jashtëzakonshme të tij në fund të kësaj tavoline, i ulur në siklet pranë kreut të forcave të armatosura dhe do të pyesni veten se sa nga veshi i Presidentit Putin është në gjendje të dëgjojë.

Image

Presidenti shpesh shfaqet si një figurë e izoluar

Kjo foto është marrë tre ditë pas një fushate ushtarake duke luftuar me rezistencën e papritur të Ukrainës dhe moralin e ulët ushtarak.

“Shoigu duhej të marshonte për në Kiev; ai është ministër i mbrojtjes dhe supozohej ta fitonte atë”, thotë Vera Mironova, një specialiste për konfliktet e armatosura.

Ai u vlerësua për kapjen ushtarake të Krimesë në 2014. Ai ishte gjithashtu në krye të agjencisë së inteligjencës ushtarake GRU, i akuzuar për dy helmime me agjent nervor – sulmi vdekjeprurës i vitit 2018 në Salisbury në MB dhe sulmi gati fatal ndaj liderit të opozitës Alexei Navalny në Siberi 2020.

Fotoja duket edhe më keq nga afër. “Duket si funeral”, thotë zonja Mironova.

Image

Valery Gerasimov (majtas) dhe Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu kanë luajtur një rol kyç në vendimet strategjike të Presidentit Putin.

Mund të duket e sikletshme, por eksperti dhe shkrimtari rus i sigurisë Andrei Soldatov beson se ministri i mbrojtjes është ende zëri më me ndikim që presidenti dëgjon.

“Shoigu nuk është vetëm në krye të ushtrisë, ai është gjithashtu pjesërisht përgjegjës për ideologjinë – dhe në Rusi ideologjia ka të bëjë kryesisht me historinë dhe ai kontrollon narrativën”.

Image

Valery Gerasimov, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse

Si shef i shtabit, detyra e tij ishte të pushtonte Ukrainën dhe ta përfundonte punën shpejt, dhe sipas këtij standardi ai u gjet i varfër.

Ai ka luajtur një rol të madh në fushatat ushtarake të Vladimir Putin që kur ai komandoi një ushtri në Luftën Çeçene të vitit 1999 dhe ishte në ballë të planifikimit ushtarak për Ukrainën gjithashtu, duke mbikëqyrur stërvitjet ushtarake në Bjellorusi muajin e kaluar.

I përshkruar si një “mavijosje e paqeshur dhe e thepisur” nga specialisti rus Mark Galeotti, Gjenerali Gerasimov luajti gjithashtu një rol kyç në fushatën ushtarake për aneksimin e Krimesë.

Disa raporte sugjerojnë se ai tani është lënë mënjanë për shkak të fillimit të belbëzimit të pushtimit të Ukrainës dhe raporteve për moralin e dobët midis trupave.

Por Andrei Soldatov beson se kjo është mendim i dëshiruar nga disa anë: “Putini nuk mund të kontrollojë çdo rrugë dhe çdo batalion, dhe ky është roli i tij”. Dhe ndërsa ministrit të mbrojtjes mund t’i pëlqejnë uniformat e tij, ai nuk ka trajnim ushtarak dhe duhet të mbështetet te profesionistët, shton ai.

Image

Nikolai Patrushev, Secretary of the Security Council

“Patrushev është skifteri më skifter, duke menduar se Perëndimi ka vite që synon të kapë Rusinë”, thotë Ben Noble, profesor i asociuar i politikës ruse në University College London.

Ai është një nga tre besnikët e Putinit që kanë shërbyer me të që nga vitet 1970 në Shën Petersburg, kur qyteti i dytë i Rusisë njihej ende si Leningrad.

Dy personat e tjerë të fortë janë shefi i shërbimit të sigurisë Alexander Bortnikov dhe kreu i inteligjencës së huaj Sergei Naryshkin. Të gjithë rrethi i brendshëm i presidentit njihen si siloviki, ose zbatues, por kjo treshe është akoma më afër.

Pak kanë aq ndikim mbi presidentin sa Nikolai Patrushev. Jo vetëm që punoi me të në KGB-në e vjetër gjatë epokës komuniste, ai e zëvendësoi atë si kreu i organizatës pasardhëse të saj, FSB, nga viti 1999 deri në 2008.

Ishte gjatë një takimi të çuditshëm të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tre ditë para pushtimit, që Patrushev shtyu pikëpamjen e tij se “qëllimi konkret” i SHBA-së ishte shpërbërja e Rusisë.

Seanca ishte një pjesë e jashtëzakonshme e teatrit, që tregonte presidentin duke mbajtur gjykatën pas një tavoline, ndërsa një nga një ekipi i tij i sigurimit shkoi te një foltore dhe shprehte mendimin e tyre për njohjen e pavarësisë së rebelëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainë.

Nikolai Patrushev e kaloi testin. “Ai është ai që ka britmën kryesore të betejës dhe ka një ndjenjë në të cilën Putini ka lëvizur drejt pozicionit të tij më ekstrem,” thotë Ben Noble.

Image

Alexander Bortnikov, Drejtor i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB)

Vëzhguesit e Kremlinit thonë se presidenti i beson informacionit që merr nga shërbimet e sigurisë më shumë se çdo burim tjetër dhe Alexander Bortnikov shihet si pjesë e shenjtërores së brendshme të Putinit.

Një tjetër dorë e vjetër nga KGB-ja e Leningradit, ai mori drejtimin e FSB-së zëvendësuese të saj kur Nikolai Patrushev vazhdoi.

Të dy personat dihet se janë të afërt me presidentin, por siç thekson Ben Noble: “Nuk është sikur mund të themi me besim të plotë se kush po bën të shtënat dhe kush i merrte vendimet”.

FSB ka ndikim të konsiderueshëm mbi shërbimet e tjera të zbatimit të ligjit dhe madje ka forcat e veta speciale.

Ai është i rëndësishëm, por nuk është aty për të sfiduar liderin rus apo për të dhënë këshilla në të njëjtën mënyrë si të tjerët, beson Andrei Soldatov.

Image

Sergei Naryshkin, Director of the Foreign Intelligence Service (SVR)

FOTO GALERI

Duke kompletuar treshen e frikacakëve të vjetër të Leningradit, Sergei Naryshkin ka qëndruar përkrah presidentit për pjesën më të madhe të karrierës së tij.

Atëherë, çfarë duhet të bëjmë me një veshje të mrekullueshme të cilës iu nënshtrua kur u largua nga mesazhi gjatë mbledhjes së këshillit të sigurisë?

Kur u pyet për vlerësimin e tij të situatës, shefi i inteligjencës u trondit dhe i shpërtheu rreshtat e tij, por presidenti iu tha: “Nuk është kjo ajo që po diskutojmë”.

Seanca e gjatë u redaktua kështu që Kremlini kishte vendosur qartë të tregonte shqetësimin e tij përpara një audiencë të madhe televizive.

“Ishte tronditëse. Ai është tepër i lezetshëm dhe i mbledhur, kështu që njerëzit do të kenë pyetur se çfarë po ndodh këtu”, tha Ben Noble për BBC. Mark Galeotti u godit nga atmosfera toksike e gjithë rastit.

Por Andrei Soldatov mendon se ai thjesht po shijonte momentin: “Putinit i pëlqen të luajë lojëra me rrethin e tij të brendshëm, duke e bërë atë [Naryshkin] të duket budalla.”

Sergei Naryshkin e ka lënë në hije zotin Putin prej kohësh, në Shën Petersburg në vitet 1990, më pas në zyrën e zotit Putin në 2004 dhe përfundimisht u bë kryetar i parlamentit. Por ai gjithashtu drejton Shoqërinë Historike Ruse dhe, sipas mendimit të Soldatov, ai është treguar shumë i rëndësishëm në sigurimin e presidentit me baza ideologjike për veprimet e tij.

Image

Në ditët para pushtimit, TV rus transmetoi një seancë të këshillit të sigurisë prej 30 anëtarësh të Presidentit Putin

Vitin e kaluar ai dha një intervistë për korrespondentin e BBC-së në Moskë, Steve Rosenberg, në të cilën ai mohoi se Rusia kishte kryer helmime dhe sulme kibernetike ose kishte ndërhyrë në zgjedhjet e vendeve të tjera./Bota sot