Messi favoriti kryesor për ta fituar Topin e Artë sonte

Sulmuesi i Paris Saint-Germain i dha fund pritjes së tij të gjatë për një trofe të madh ndërkombëtar kur ai ndihmoi Argjentinën të fitonte Kupën e Amerikës në verë, ndërsa ai gjithashtu udhëhoqi Barcelonën drejt lavdisë së ‘Copa del Rey’ përpara se të transferohej në kryeqytetin francez në gusht.

Sfiduesi më i afërt i Messit për trofeun është Robert Lewandowski, i cili ishte favorit në vitin 2020 përpara se çmimet të anuloheshin për shkak të Covid.

Lewandowski ka shënuar 73 gola në vetëm 60 ndeshje për Bayern Munich që nga fillimi i sezonit të kaluar dhe fitoi çmimet e FIFA-s dhe UEFA-s për lojtarin e vitit për meshkuj në vitin 2020.

Janë 14 lojtarë të Premier Ligës në listën e ngushtë me 30 persona për çmimin e meshkujve, duke përfshirë katër – Jorginho, N’Golo Kante, Mason Mount dhe Cesar Azpilicueta – të cilët ndihmuan Chelsean të fitojë Ligën e Kampionëve në maj.

Romelu Lukaku, i cili shënoi golat që i dhanë Interit titullin e parë në Serie A në 11 vjet përpara se të transferohej në Stamford Bridge gjatë verës, është gjithashtu në listën e ngushtë.

Katër lojtarë të Anglisë – Mount, Phil Foden, Harry Kane dhe Raheem Sterling – janë në garë pasi ndihmuan kombëtaren në finalen e parë të madhe në 55 vjet në Euro këtë verë.

Të nominuarit e tjerë me bazë në Angli janë Kevin De Bruyne, Ruben Dias, Riyad Mahrez, Mohamed Salah, Bruno Fernandes dhe Cristiano Ronaldo, pesë Topat e Artë të të cilëve janë të dytit pas Messit në historinë e çmimit.

Topi i Artë për femra do të jepet gjithashtu, me Fran Kirby dhe Ellen White të Anglisë në një listë të ngushtë prej 20 lojtarësh.

Fituesit e çmimeve – të cilat vendosen nga një juri gazetarësh nga e gjithë bota – do të shpallen rreth orës 21:00.