Scholes këshillon United me çfarë formacioni të luajë ndaj Arsenalit

Trajneri i përkohshëm i United, Michael Carrick, hoqi dorë nga sulmuesi yll Cristiano Ronaldo për barazimin 1-1 kundër Chelseat të dielën, në vend të kësaj zgjodhi treshen e parë të Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bruno Fernandes.

Carrick vendosi gjithashtu të luante mesfushorët qendrorë Nemanja Matic, Fred dhe Scott McTominay në Stamford Bridge, pasi United u përpoq të thithte presionin përpara se të hidhej në kundërsulm.

United shkon në ndeshjen kundër Arsenalit në Old Trafford në nevojë të dëshpëruar për një fitore, pasi ka fituar vetëm një nga tetë ndeshjet e fundit në Premier Ligë.

Por pavarësisht se kush e merr drejtimin, ish-mesfushori i United Scholes mendon se Ronaldo do të rikthehet në formacionin fillestar kundër ‘Topçinjve’, ndërkohë që vë në pikëpyetje nevojën për tre mesfushorë qendrorë kundër skuadrës së Mikel Artetës.

“[Unë do të luaja një qendërsulmues për fillim”, tha Scholes për ‘Premier League Productions’.

“Cristiano do të luajë. Dy lojtarët e gjerë [Sancho dhe Rashford] ndoshta do të luajnë. Mund të luani dy lojtarë të mesfushës në vend të tre prej tyre, jini më sulmues.

“Arsenali nuk është askund afër cilësisë së Chelsea-t, askund afër Liverpool-it, Manchester City-t”, u shpreh mesfushori anglez.

‘Topçinjtë’ aktualisht janë në vendin e pestë në tabelën e ligës dhe pesë pikë mbi United, pasi humbën vetëm një nga 10 ndeshjet e fundit të ligës.

Një fitore ndaj “Djajve të Kuq” mund t’i bëjë ata të kalojnë West Hamin në katërshen e parë, nëse e përmirësojnë rezultatin e ‘Hammers’ kundër Brighton and Hove Albion të mërkurën mbrëma.