Dembele nuk e ka ndërmend të rinovojë me Barcën, pritet të largohet falas në verë

Anësorit i skadon kontrata në Nou Camp në fund të sezonit dhe përfaqësuesit e tij thuhet se tashmë po dëgjojnë interesimin nga klubet e mundshme të së ardhmes.

Barcelona i ka paraqitur ofertën më të mirë të mundshme francezit, me Xavi i premtuar Dembeles se ai do të bëhet një nga sulmuesit më të mirë në botë nëse qëndron në Nou Camp.

Megjithatë, sipas gazetës spanjolle ‘SPORT’, Dembele nuk ka interes për të nënshkruar kushte të reja me Barcelonën dhe tashmë ka refuzuar ofertat për një kontratë të re.

Gjithashtu pretendohet se klubet e paidentifikuara që dëshirojnë të rekrutojnë Dembele në një transferim të lirë, janë të gatshëm t’i ofrojnë atij një bonus bujshëm prej 17 milion £, duke e bërë një largim nga Spanja edhe më tërheqës.

Gjithashtu pretendohet se Dembele dëshiron të ‘kopjojë’ francezin Kylian Mbappe duke u larguar nga klubi i tij si transferim i lirë verën e ardhshme.

Mbappe gjithashtu pritet të jetë një agjent i lirë në fund të sezonit me sulmuesin e Paris Saint-Germain, por ende nuk e ka përkushtuar të ardhmen e tij afatgjatë në gjigantët e Ligue 1. Real Madrid ka qenë prej kohësh favorit për nënshkrimin e tij.

Liverpool, Manchester United dhe Newcastle janë lidhur të gjithë me ish-yllin e Borussia Dortmund, Dembele, i cili ka bërë vetëm tre paraqitje për Barcelonën këtë sezon.

Javën e kaluar Mundo Deportivo raportoi se Newcastle – i cili mbështetet nga pasuritë e jashtëzakonshme të Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite – ka paraqitur një ‘ofertë astronomike’ për Dembele.

Thuhej se ishte e barabartë me 15 milionë euro (12.73 milionë £) në vit në paga, si dhe një bonus të madh për transferimin në St James’ Park.

Liverpool thuhet gjithashtu se është i etur, me Jurgen Klopp që kërkon të forcojë opsionet e tij sulmuese verën e ardhshme pasi nuk arriti të rekrutojë një sulmues të ri gjatë verës.

Mund të jetë gjithashtu e mundur që Reds të sjellin Dembelen pak më herët, në dritaren e janarit, për një tarifë të vogël, ndërsa Klopp përgatitet të përshëndesë Mohamed Salah dhe Sadio Mane për Kupën e Kombeve të Afrikës.

Kanë mbetur vetëm 33 ditë deri sa Dembele të mund të fillojë negociatat zyrtare me synimin për të hyrë në një marrëveshje parakontrate.

Barcelona nënshkroi Dembelen në një marrëveshje prej 96 milionë funte në vitin 2017, por periudha e ish-yllit të Dortmundit në Nou Camp është dëmtuar nga lëndimet e vazhdueshme.

Gjatë katër viteve të tij në Nou Camp, 24-vjeçari ka shënuar 30 gola dhe ka kontribuar 21 asistime në 121 paraqitje.