“Mbape mund të nënshkruajë për Newcastlen”

Ish-mesfushori i Arsenalit dhe Chelseat, Emmanuel Petit beson se Kylian Mbappe ‘mund të nënshkruajë lehtësisht’ për Newcastle pas blerjes së tyre të udhëhequr nga Arabia muajin e kaluar.

Mbappe, i cili u transferua te PSG nga Monaco në 2017, ka shënuar shtatë gola në të gjitha garat për PSG-në këtë sezon, por ka duruar një fillim të ndërlikuar, duke treguar zhgënjimin e tij me shokun e skuadrës yll, Neymar në një rast.

Kontrata e tij në ‘Parc des Princes’ skadon vitin e ardhshëm dhe fituesi francez i Kupës së Botës është lidhur shumë me një kalim te Real Madrid – megjithatë bashkatdhetari Petit këmbënguli që pasuria e gjetur e re e Newcastle i bën ata gjithashtu një pretendent.

“Gjithçka mund të ndodhë,” tha fituesi i Kupës së Botës 1998 Petit për ‘Gambling.com’ kur u pyet mbi të ardhmen e Mbappe.

“Ne shohim se çfarë ka ndodhur me Newcastle United – ka pasur thashetheme dhe ju kurrë nuk e dini se çfarë do të ndodhë në fund të ditës, gjërat mund të ndryshojnë shumë lehtë dhe shumë shpejt.

“Ka një lidhje të madhe me Real Madridin dhe e di që në mendjen e tij kur ishte fëmijë ëndërronte të luante për klube të tilla, për shkak të yjeve që ata kanë atje dhe historisë së klubit.

“Unë mendoj se ai është i frustruar dhe i lodhur nga situata në PSG gjatë vitit të kaluar. Ne kemi parë disa probleme në fushë midis lojtarëve si në Paris Saint-Germain ashtu edhe në ekipin kombëtar, gjë që reflektonte në lojën dhe disponimin e tij.

“Ndoshta ai është i interesuar për Real Madridin sepse është i lodhur nga ajo që po ndodh këtu në Francë. Unë mendoj se ai ka ndjesinë ndonjëherë se ai nuk merr të njëjtën njohje si lojtarë si [Lionel] Messi apo Neymar.

“Messi, para se të vinte këtu, ai ishte mbreti i Barcelonës. Por për mua, mbreti i Paris Saint-Germain është Mbappe, jo Messi apo Neymar. Me gjithë respektin që kam për Messin, Mbappe është ende numri një”, theksoi Petit.