Jesus: E njoh cilësinë e Bernardos, më duhej të shënoja nga ai top i tij

Portugezi bëri një paraqitje të shkëlqyer me një asistim të mrekullueshëm për golin vendimtar.

Gabriel Jesus dhe Pep Guardiola kanë lavdëruar Bernardo Silva-n pasi asistimi i tij i mrekullueshëm e goditi brazilianin për të shënuar fituesin në fitoren 2-1 të Manchester Cityt ndaj PSG-së në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

Prekja e shkathët e Bernardos nga krosimi i Riyad Mahrez, ra në mënyrë të përkryer për Jesus, i cili mundi Keylor Navas nga afërsia për të përfunduar një fitore të shkëlqyer rikthimi për skuadrën e Guardiolës që siguroi që ata të kualifikoheshin për në fazat eliminatore si fitues të Grupit A me një lojë për të mbetur.

Përfundimi i Raheem Sterling më herët e kishte barazuar Cityn në Etihad Stadium pasi Kylian Mbappe kishte dhënë avantazhin për PSG-në përpara në fillimin e pjesës së dytë.

Duke reflektuar për golin e tij të fitores, Jesus i tha BT Sport: “Ky është Bernardo. E njoh cilësinë e tij, prandaj prita dhe përfundova mirë.

“Nëse mund të shënoj dhe të hyj dhe të ndihmoj ekipin tim, kjo është ajo që dua të bëj sa herë që dal në fushë. Unë thjesht dua të ndihmoj, të përpiqem të ndihmoj dhe ishte një top i mrekullueshëm nga Bernardo, kështu që më duhej të shënoja.”

Guardiola shtoi: “Ne sulmojmë mirë në hapësira dhe cilësinë nga Bernardo. Kur flet për teknikën e duhur është kjo. Tempoja e duhur dhe ta bësh atë në momentin e duhur për t’i dhënë shokut të skuadrës shansin më të mirë për të shënuar golin.”

Fitorja e së mërkurës do të thotë që City të kualifikohet në fazën eliminatore si fitues të grupeve me një lojë për të mbetur, që do të thotë se Guardiola mund të pushojë disa lojtarë kyç për ndeshjen e tyre të fundit në grup kundër RB Leipzig muajin e ardhshëm.

Rezultati gjithashtu hakmerret për humbjen 2-0 të Cityt ndaj PSG-së në ‘Parc des Princes’ në shtator.

Është sezoni i pestë radhazi që City kualifikohet në fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve si fitues i grupeve, ndonëse ata ende nuk kanë vazhduar për të ngritur trofeun e famshëm.

Skuadra e Guardiolës tani ka shënuar katër fitore radhazi në të gjitha garat për t’u rikthyer nga humbjet e njëpasnjëshme në Kupën Carabao ndaj West Ham dhe Premier Ligë kundër Crystal Palace, pasi ata përsëri kërkojnë të garojnë për trofe në fronte të shumta.