Filipçe: Afërsisht 75% të rasteve me coronavirus janë pa simptoma

Deri në 75% të të gjitha rasteve të Covid-19 janë asimptomatikë, gjegjësisht nuk kanë simptoma. Kjo do të thotë që ata mund të transmetojnë virusin edhe pa qenë të vetëdijshëm për të, shkruan në profilin e tij në Facebook Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

“Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të gjithë të mbajmë maska ​​dhe të sigurohemi që edhe transportuesit asimptomatikë të mos e përhapin virusin. Veshja e maskës mbron veten, por mbi të gjitha të tjerët.

Përgjegjësia personale dhe vetëdija janë çelësi për të luftuar pandeminë dhe maskat janë treguar të suksesshme në parandalimin e përhapjes së virusit”, shtoi ai.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 3.404 teste dhe janë regjistruar 1.285 raste të reja të Covid-19, 14 të vdekur dhe 176 të shëruar.