Apple bën lëvizjen e madhe me kompjuterët Mac

Apple ka konfirmuar kalimin e kompjuterëve laptopë dhe desktopë Mac nga procesorët Intel tek procesorët e prodhuar nga vetë gjiganti iPhone mbi arkitekturën ARM. Me...

Britani, rihapen kinematë dhe muzetë

Anglia parashikon rihapjen e kinemave, muzeve dhe galerive duke nisur nga 4 korriku, një etapë e re e procesit të lehtësimit të kufizimeve, njoftuar...

Flet burri i Adelinës së vrarë nga vjehrri në Zvicër: Ajo kërcënoj prindërit e...

Vjehrri godet me thikë nënën e re kosovare në Pratteln - tani flet djali i kryesit “Adelina ofendoi dhe kërcënoi prindërit e mi” Të shtunën Bamir...

Sa zgjatë imuniteti kundër koronavirusit?

Niveli i antitrupit te pacientët të cilët janë shëruar prej Kovid-19 bie ndjeshëm dy deri në tre muaj pasi infektimi qetësohet, kjo theksohet në...

Një botë e ndarë nuk mund të mposhtë pandeminë, paralajmëron OBSH-ja

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se "kërcënimi më i madh me të cilin përballemi tani...

Trump zgjat deri në fund të vitit kufizimet e vizave të punëtorëve të huaj

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon përkohësisht hyrjen e disa punonjësve të huaj, përfshirë ata që janë të punësuar...

Arabia Saudite do të lejojë haxhillëk vetëm për “numër shumë të kufizuar” të njerëzve

Arabia Saudite do të lejojë vetëm “një numër shumë të kufizuar” të njerëzve, të cilët veçmë jetojnë në këtë Mbretëri, të mund ta bëjnë...

Rritet numri i infektimeve me COVID-19 në SHBA, ndërsa vazhdojnë protestat

Ndërsa protestat kundër diskriminimit racor vazhdojnë në shumë qytete amerikane, Presidenti Donald Trump u kthye në gjurmët e fushatës së tij me një ndalesë...

Polici shqiptar në SHBA kthehet në hero, shpëton nga mbytja babë e bir

Në kohën e protestave, kur Amerika po digjej nga flakët, një polic shqiptaro-amerikan, Ermir Vila, ka kryer një akt heroik duke i shpëtuar jetën,...

Deputetja e parë me mbulesë në Parlamentin e Serbisë, do të kërkojë drejtësi për...

Për herë të parë në historinë e Serbisë zgjidhet një parlamentare me mbulesë për të përfaqësuar qytetarët në parlament. Dr. Misala Pramenković, përndryshe teologe me...

Opinione