2019 viti i dytë më i ngrohtë në histori

Temperatura mesatare globale ishte 1.1 gradë Celsius më e lartë se temperatura mesatare e gjysmës së dytë të shekullit 19, njoftoi agjencia me qendër...

Pas zjarrit në Australi krijohen re të çuditshme

Një zjarr i madh nga viti 2016, i quajtur ‘Bisha’, shkatërroi Fort McMurray në Alberta, SHBA dhe detyroi 88,000 njerëz të evakuohen, duke djegur...

BE: Mizoritë në Reçak janë të dokumentuara mirë

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se mizoritë e kryera në Reçak, në janar të vitit 1999, “janë të dokumentuara mirë”. Deklarata vjen në ditën kur...

Rrëfimi shokues i priftit francez: Kam abuzuar me 4-5 fëmijë në javë

Tashmë për ish priftin dhe kapelanin e dioqezës së Lion, Bernard Preina, 74 vjeç, i akuzuar për abuzim me të miturit në periudhën 1971...

Rohani bën thirrje për unitet kombëtar në Iran

Mbrojtja ajrore e Iranit ka qëlluar avionin e pasagjerëve vetëm pak orë pasi ka goditur bazat amerikane në Irak, në shenjë hakmarrjeje për vrasjen...

Papa emëron gruan e parë në postin e lartë diplomatik

Ekspertja për të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut, Francesca Di Giovanni (66) do të marrë pozicionin e saj të krijuar rishtazi në...

Greqia themelon Ministrinë e Migracionit dhe Azilit

Qeveria e Greqisë ka njoftuar themelimin e Ministrisë së Migracionit dhe Azilit, transmeton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, përmes një deklarate...

Amazon premton 1 miliardë dollarë investim në Indi, priten protesta ndaj Jeff Bezos

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëtisë dhe...

Demokratët zbulojnë në Dhomën e Përfaqësuesve prova të reja për hetimin ndaj Trump

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të ShBA, zbuluan prova të reja për hetimin e Presidentit Trump. Ata zbuluan tekste dhe telefonata që lidhen me presionin...

Johnson: Kritikët e Huawei-t të ofrojnë alternativa

Kryeministri britanik Boris Johnson u bëri thirrje kritikëve të Huawei-t që të ofrojnë alternativa për prodhuesin e pajisjeve të telekomit kinez, i cili ka...

Opinione