Me veturë në mes të Vjenës lëshojnë krisma mitralozësh dhe ezanin, shqetësohen e reagojnë...

Mëngjesin e së dielës, në rrugët e Vjenës ka qarkulluar një veturë e cila ka lëshuar një audio ku dëgjohen të shtëna armësh nga...

FAO: Numri i të uriturve në Afrikë mund të rritet për pesëfish

Numri i të uriturve në Afrikën Perëndimore mund të rritet pesë fish nëse gjendja globale epidemiologjike vazhdon të përkeqësohet, kumtoi Zyra e Organizatës për...

BE-ja synon sanksionimin e aktorëve shtetërorë për përhapje të dezinformatave

Komisioni Evropian do të propozojë për herë të parë që Bashkimi Evropian të vendosë sanksione ndaj aktorëve shtetërorë që përhapin dezinformata, teksa shtyn përpara...

Zelensky dhe liderët perëndimorë takohen për të diskutuar të ardhmen e Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është planifikuar të zhvillojë një takim me presidentin amerikan Joe Biden në ditën e fundit të samitit të NATO-s në...

Ushtria ukrainase thotë se trupat ruse u tërhoqën rreth Bahmutit

Ukraina thotë se forcat e saj kanë ndalur me sukses një sërë sulmesh në qytetin e Bahmutit, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen...

Pas 100 viteve Gjermania vendos rabinë në armatë

Qeveria gjermane sot ka marrë vendim për të kthyer rabinët në shërbim ushtarak pas më shumë se 100 viteve, siç ishte propozuar më herët...

Zelensky u jep medalje ushtarëve dhe punëtorëve shëndetësorë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, gjatë ditës së sotme i kishte vizituar  ushtarët e plagosur në një spital të Kievit. Po ashtu, ai u kishte...

Bullgaria vazhdon gjendjen e jashtëzakonshme deri më 15 korrik

Qeveria e Bullgarisë solli vendim që ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme deri më 15 korrik për shkak të valës së re të të infektuarve...

Fillon votimi për referendumin në zonat e pushtuara nga Rusia

Sipas mediave shtetërore ruse, ka filluar votimi në disa nga rajonet e territoreve të pushtuara nga Rusia të Ukrainës. “Votimet filluan në orën 08:00 në...

Në një aksion të rrezikshëm, ushtria e Zelandës së Re ka nxjerrë gjashtë viktima...

Pjesëtarë të ushtrisë së Zelandës së Re, të pajisur me maska mbrojtëse dhe veshje speciale, kanë nxjerrë gjashtë trupa nga Ishulli i Bardhë vullkanik...