Zjarret shkaktojnë 5,2 miliardë dollarë dëme

Zjarret në pyje, që shkatërruan disa pjesë të Indonezisë këtë vit, i kushtuan vendit 5,2 miliardë dollarë, deklaroi Banka Botërore në një raport. “Dëmet totale...

Trump premton 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Presidenti i SHBA-së Donald Trump njoftoi sot se do të nënshkruajë një projektligj për mbrojtjen që parashikon 738 miliardë dollarë të destinuara për të...

Von der Leyen: BE do të bëhet ‘kontinenti i parë në botë neutral ndaj...

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen sot zbuloi planet e saj për ta bërë BE-në “kontinentin e parë neutral ndaj klimës” në...

Aksion antiterrorist në Danimarkë, disa të arrestuar

Policia në Danimarkë sot publikoi se ka zbatuar “operacion gjithpërfshirës dhe të koordinuar policor” në mbarë vendin, të bazuar në dyshimet për përgatitje të...

Erdogan, kritika Macronit dhe muslimanëve

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsëri kritikoi të hënën homologun e tij francez Emmanuel Macron, duke i thënë atij se Islami, i cili ka...

Pas 100 viteve Gjermania vendos rabinë në armatë

Qeveria gjermane sot ka marrë vendim për të kthyer rabinët në shërbim ushtarak pas më shumë se 100 viteve, siç ishte propozuar më herët...

Gana zbulon 1.5 miliard fuçi naftë në Atlantik

Kompania Springfield me bazë në Gana njoftoi sot se ka zbuluar një fushë të naftës në Oqeanin Atlantik afër bregdetit të këtij vendi afrikan,...

Britania voton, qytetarët mes Brexit dhe Europës

Konsiderohen zgjedhjet më të rëndësishme të historisë së viteve të fundit të Mbretërisë së Bashkuar. Konsiderohen kështu pasi vendosin fatin e Brexit, të ardhmen e...

SHBA arreston ish-ministrin e Meksikës mbi akuzat për drogë

Një ish-ministër i sigurimit meksikan është arrestuar në SHBA, mbi akuzat për marrje ryshfete nga një kartel droge. Genaro García Luna akuzohet se ka lejuar...

Amerika shton në listën e zezë edhe 9 persona nga Serbia

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shtuar në listën e zezë edhe 9 persona nga Serbia. Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja (OFAC) e...

Opinione