Çaktivizohen dy bomba nga koha e Luftës së Dytë Botërore në Dortmund

Dy bomba të mbetura nga Lufta e Dytë Botërore u çaktivizuan me sukses sot në Dortmund, disa orë pasi mijëra vetë u evakuuan nga...

Kompanitë e mëdha kineze për 10 vite e kanë tetëfishuar vlerën e tyre

10 ndërmarrjet më të mëdha të Kinës janë tani tetë herë më të vlefshme sesa ishin në fillim të dekadës së kaluar, sipas një...

Turistët shkatërrojnë fshatin përrallor austriak

Hallstatt ndodhet në ultësirat e malit afër liqenit Hallstatt dhe është emëruar si vendi më i popullarizuar nga rrjeti social Instagram. Kjo bukuri alpine është...

Avionët po lëshojnë mijëra kg karrota nga ajri për të ushqyer kafshët e mbijetuara...

Avionë të ndryshëm po hedhin mijëra kilogramë karrota dhe patate të ëmbël për të ushqyer kafshët që i kanë shpëtuar zjarrit të tmerrshëm që...

Të paktën 17 persona humbin jetën nga temperaturat e ulëta në Afganistan

Temperaturat shumë të ulëta kanë lënë të vdekur së paku 17 persona në Afganistan të shtunën, deklaruan autoritetet, përderisa reshjte e mëdha të borës...

Netanjahu: Irani gënjen, e dinin se e kanë rrëzuar avionin ukrainas

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu e ka akuzuar Iranin se gënjen lidhur me rrëzimin e avionit ukrainas të udhëtarëve dhe ka shprehur ngushëllime deri te...

Merkel: Të gjitha palët ta respektojnë marrëveshjen bërthamore

Kancelarja gjermane Angela Merkel përsëri i ka ftuar të gjitha palët të respektojnë marrëveshjen bërthamore me Iranin edhe krahas vendimit të Teheranit të rritë...

Zemërim dhe protesta në Iran pasi Teherani pranoi fajësinë për rrëzimin e avionit ukrainas

Një pankartë e madhe është vendosur nga qytetarët në Teheran, me emrat e 176 viktimave nga rrëzimi i avionit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald...

Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar

Gjermania ka nevojë urgjente për punëtorë migrantë më të kualifikuar për të mbushur boshllëqet në tregun e vendeve të punës dhe ruajtur stabilitetin e...

Trump me mesazh për autoritete iraniane: Mos i vrisni protestuesit, SHBA-ja po shikon!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka dërguar porosi përmes profilit të tij në facebook deri tek autoritetet iraniane pas protestave  të mbrëmshme,...

Opinione