Goralët, malesorët ilirë në Poloni

Vite ma përpara, aty nga viti 1993, me paten ra ne dore do albume te vjetra fotografish nga Polonia…dhe aty me pat qillue me...

Kina do të vijojë sivjet subvencionet për blerjen e automjeteve me energji të re

Ministria e Industrisë dhe e Teknologjisë së Informacionit e Kinës ka bërë të ditur se Kina do të vijojë edhe sivjet subvencionet për blerjen...

Çaktivizohen dy bomba nga koha e Luftës së Dytë Botërore në Dortmund

Dy bomba të mbetura nga Lufta e Dytë Botërore u çaktivizuan me sukses sot në Dortmund, disa orë pasi mijëra vetë u evakuuan nga...

Rrëzimi i aeroplanit në Iran, Trudeau premton drejtësi

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, tha se do të kërkojë “drejtësi” për të vrarët në bordin e një aeroplani ukrainas, i cili u rrëzua...

Miliarderi japonez kërkon partnere për të fluturuar rreth Hënës

Miliarderi japonez, Yusaku Maezawa, është duke e kërkuar një grua për të udhëtuar rreth Hënës në misionin e Elon Musk-ut. Themeluesi i kompanisë “Zozo”, i...

Vullkani Taal në Filipine fillon të nxjerrë lavë

Autoritetet filipinase kanë njoftuar se vullkani Taal ka filluar të nxjerrë lavë. Ky vullkan ndodhet vetëm 70 kilometra në jug të kryeqytetit të Filipineve,...

Rreziku që u kanosej ambasadave amerikane, flasin zyrtarë të lartë

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha për rrjetin televiziv CBS News se “ai nuk kishte parë informacione zbulimi se Irani paraqiste një kërcënim të...

Vullkani në prag të shpërthimit, evakuohen 8 mijë persona nga qyteti pranë saj

Tetë mijë persona janë evakuuar nga një qytet në Filipinet pasi një vullkan pranë tyre lëshoi një re gjigante tymi. Tymi i lëshuar nga vullkani...

NASA: Sonte do të kalojë pranë tokës një asteroid gjigant

Një asteroid gjigant pritet të kalojë kah toka gjatë natës së sotme, ka zbuluar NASA. Asteroidi me emrin 2020 AO1, vlerësohet se ka një...

Marrëveshja bërthamore, tri vende evropiane apelojnë Iranin

“Sot, mesazhi ynë është i qartë – ne mbetemi të përkushtuar për marrëveshjen dhe ruajtjen e saj. Ne i bëjmë thirrje Iranit që të...

Opinione