Pompeo: Shqetësuese pretendimet se Kina me forcë po i sterilizon myslimanët

Sekretari amerikan i shtetit Majk Pompeo dje i vlerësoi si shokuese dhe shqetësuese pretendimet se Partia komuniste e Kinës shfrytëzon sterilizim të detyrueshëm dhe...

Ish polici amerikan pranon 13 vrasje dhe një varg dhunimesh

Një ish polic amerikan, krimineli serik i njohur si “Gollden stejt killer”, pranoi 13 vrasje, si dhe një varg dhunimesh dhe sulmesh nëpër shtëpi...

BBC: Virus i ri tek derrat në Kinë, ka potencial të infektojë njerëzit dhe...

Shkencëtarët në Kinë kanë identifikuar një lloj të ri të virusit të gripit që sipas tyre ka potencial të shndërrohet në pandemi, raporton BBC....

Presidentin e Polonisë do ta përcaktojë balotazhi

Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të së dielës në Poloni tregojnë se presidenti i vendit, Andrzej Duda, ka dalë i pari, por ai nuk ka...

UNHCR i kërkon Hungarisë të shfuqizojë disa rregulla të azilit

Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR) i bëri thirrje Qeverisë së kryeministrit të Hungarisë, Viktor Orban, që t’i shfuqizojë disa rregulla të...

Kina miraton ligjin e sigurisë për Hong Kongun

Kina miratoi një ligj të sigurisë kombëtare për Hong Kongun, i cili, sipas kritikëve, do të minojë të drejtat e njeriut në rajonin gjysëm-autonom. Ligji...

Italia shënon numrin më të ulët të viktimave nga koronovirusi, vetëm 6 në 24...

Italia sot ka numrin më të ulët të viktimave Covid, i regjistruar që prej datës 1 mars 2020. Në 24 orët e fundit Italia regjistron...

Erdoğan: Ekonomia e Turqisë është “në një periudhë të fuqishme të rimëkëmbjes”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se vendi është në një "periudhë shumë të fuqishme të rimëkëmbjes" bazuar në të dhënat paraprake ekonomike...

Diskutime Macron-Merkel për ringjalljen e ekonomisë së BE-së

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron filluan diskutimet mbi ringjalljen e ekonomisë së BE-së, pas ndikimit të krizës së koronavirusit. Merkel mirëpriti...

Kufijtë e jashtëm të BE-së ende të mbyllura për shumicën e të huajve

Bashkimi Europian do të vazhdojë të ndalojë udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve të tjera përtej 1 korrikut, sipas diplomatëve të...

Opinione