Lokja nga Lagja e Trimave: Djali më ra dëshmor në Sllupçan, braktisi ARM-në për...

70 vjeçarja Makfire Demiri, çdo mëngjes hyn në këtë dhomë për të fotografitë dhe për tu çmallur me djalin e saj, Nezir Demiri, i...

Shqiptarë nga Maqedonia do të protestojnë kundër vizitës së Vuçiqit në Tiranë, ja kush...

Në protestat kundër vizitës së presidentit serb Aleksandar Vuçiq, do të marrin pjesë edhe shqiptarë nga Maqedonia. Ata do të udhëhiqen nga Blerim Ahmedi,...

VMRO-ja nuk do të respektojë parimin fituesi me fituesin

Pas shpalljes së zgjedhjeve nga Kuvendi, VMRO-DPMNE-ja do të vendosë nëse do të garojë e vetme apo në koalicion me parti të tjera. Megjithatë,...

Aksidenti në Çair, tri vajzat kanë pësuar lëndime serioze

Tri vajza të moshës 12 dhe 13 vjeçare janë lënduar rëndë nga goditja e një makine taksi. Ngjarja ka ndodhur në Komunën e Çairit...

Filluan me punë zjarrfikësit maqedonas të deklaruar si shqiptarë

Për t’u punësuar më lehtë, maqedonasit kanë filluar të deklarohen se janë shqiptarë. Kjo ndodhi gjatë konkursit të fundit për 10 zjarrfikës në Brigadën...

Gjykata e Strugës përballet me mungesën e gjykatësve

Gjykata Themelore e Strugës ka probleme serioze me mungesën e gjykatësve dhe kuadrit tjetër profesional. Kryetari i Gjykatës, Ifet Bajramovski për Alsat thotë se...

Ligji i mbrojtjes, VMRO-ja kundërshton ndërrimin e emrit të ARM-së

Opozita me iniciativë paralele me atë të pushtetit për ndryshimet në Ligjin për mbrojtje. Deputeti, Emil Dimitriev thekson se partia e tij mbetet në...

Deputetët evropianë kërkojnë fillimin e negociatave me Maqedoninë para zgjedhjeve

Deputetët evropianë anëtarë të Komitetit të Përzier Parlamentar Republika e Maqedonisë së Veriut – BE ka kërkuar vendim për fillimin e negociatave aderuese me...

100 milionë euro për konviktet e studentëve

Me 100 milionë euro mbështetje gjermane, vendi do të rehabiliton katër sisteme të ujitjes së 14.000 hektarëve rreth pellgut të lumit Vardar, do të...

Kosova dhe Maqedonia Veriore të bashkuara për siguri kufitare

Në brezin kufitar të Republikës së Kosovës dhe Maqedonisë Veriore, zona kufitare Glloboçicë, u realizua një ushtrim i përbashkët operativo-taktik i koduar “Potera-Ndjekja”. Qëllimi i...