Opozita shqiptare kundërshton idenë për një njësi zgjedhore, por e mbështet idenë për lista...

Partitë opozitare shqiptare janë kundër idesë për një njësi zgjedhore, por i mbështesin listat e hapura. Nga Aleanca për Shqiptarët thonë se disa muaj...

Pendarovski: Nevojiten reforma për të penguar migrimin e qytetarëve

Në rastin më të mirë, negociatat për anëtarësimin e vendit në BE do të zgjasin shtatë vjet. Presidenti Stevo Pendarovski sugjeron që për të...

Përfundoi Kongresi i dytë i RDK-së, kryetar zgjidhet Vesel Memedi

Vesel Memedi, nga ana e 600 delegatëve nga kongresi i dytë, është zgjedhur për kryetar të Rilindjes Demokratike Kombëtare. Në Kongresin e dytë, si mysafir...

Zaev: Shtet ligjor duhet të ketë, na duhet gjyqësor që vendos, e jo që...

Duhet ta përfundojmë luftën për drejtësi. Këtë e presin qytetarët dhe këtë edhe do ta marrin. Na duhet gjyqësor që vendos, e jo gjyqësor...

Shilegov: Prej shkurtit nëpër rrugët e Shkupit do të qarkullojnë 33 autobusë me gaz

Prej shkurtit nëpër rrugët e Shkupit do të mund të shihen 33 autobusët e rinj me gaz, paralajmëroi sot kryetari i Shkupit Petre Shilegov...

Gjuha shqipe “pengesë” në Këshillin Gjyqësor, shqiptarët distancohen nga kreu i këtij institucioni

Anëtarët shqiptarë të Këshillit Gjyqësor distancohen nga deklarata e kryetarit Kire Zdravev se zbatimi i shqipes në gjyqësor zvarrit procedurat. Sipas tyre, Zdravev ka...

Çeliku: Me një njësi zgjedhore nuk ka më deputetë rrugaçë

Profesori universitar Arbër Çeliku është përfshirë në debatit sa i përket njësive zgjedhore dhe propozimit të fundit për një njësi zgjedhore të bërë nga...

Analizë e TV 21 për modelin zgjedhor, kush dhe pse frikësohet nga ndryshimi?

Kush frikësohet dhe pse frikësohet nga ndryshimi i modelit zgjedhor në një njësi të vetme zgjedhore dhe me lista të hapura? Nëse zgjedhjet e...

Probleme me denacionalizimin e tokës në Tetovë, Abazi: S’kam marrë as tokën e as...

Vebi Abazi nga fshati Brodec i Tetovës, pretendon se Ministria e Financave dhe Gjykata e Tetovës, i kanë shkelur të drejtën për denacionalizimin e...

Bekteshi për Ahmetin: Skuadra fituese nuk ndryshon, sidomos trajneri

Ali Ahmeti ka edhe shumë për të dhënë për politikën në Maqedoninë e Veriut, duke pasur parasysh që ne kemi zgjidhur tashmë të gjitha...