Bruno Fernandez dhe Luke Shaw mund të mungojnë ndaj Atletico Madrid

Manchester United's English defender Luke Shaw (L) chats with Manchester United's Portuguese midfielder Bruno Fernandes (R) as they warm up ahead of the English FA Cup quarter-final football match between Leicester City and Manchester United at King Power Stadium in Leicester, central England on March 21, 2021. - RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. (Photo by Oli SCARFF / POOL / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. (Photo by OLI SCARFF/POOL/AFP via Getty Images)

Lojtarët e Manchester United, Bruno Fernandes dhe Luke Shaw janë në dyshim për ndeshjen e dytë të raundit të 1/16 të Ligës së Kampionëve, ndaj Atletico Madrid pasi janë pozitiv me Covid-19.

Një javë më parë, Luke Shaw doli pozitiv me Covid-19 dhe ai ende nuk ka rezultuar negativ. Ai mund të mungojë ndaj Atletico Madridit.

Sipas ‘AS’ përveç tij në dyshime është edhe portugezi Fernandes, i cili gjithashtu është pozitiv dhe pritet të mungojë të martën në Ligën e Kampionëve.

Humbja e tyre do ishte lajm i keq për trajnerin e United, Ralf Rangnick, pasi ndeshja ndaj Atletico Madrid është ende e hapur pas barazimit 1:1 në ndeshjen e parë.

Ndeshja e dytë zhvillohet të martën (15 mars) me fillim nga ora 21:00