Britania e Madhe do të fillojë fazën e dytë të luftës ndaj koronavirusit

Britania e Madhe pritet të kalojë zyrtarisht nga faza “përmbaj” në “shtyrje” të strategjisë së saj të koronavirusit, pasi Organizata Botërore e Shëndetit e shpalli shpërthimin një pandemi.

Dhe zyrtarët qeveritarë konfirmuan të mërkurën në mbrëmje se një ministër i kabinetit është izoluar dhe është testuar për koronavirus. Kuptohet që ministri është ende në pritje të rezultateve të provës, shkruan Financial Times, transmeton lajmi.net.

Ndryshimi i statusit në luftën kundër virusit do të bëhet i ditur të enjten pasi Boris Johnson, kryeministër, ka kryesuar një takim të Cobra, komiteti i planifikimit të urgjencës së qeverisë, sipas zyrtarëve të Downing Street.

Mund të nënkuptojë futjen e masave siç janë mbyllja e përkohshme e shkollave dhe kolegjeve dhe ndalimi i disa tubimeve të mëdha publike. Puna në shtëpi mund të inkurajohet si pjesë e lëvizjes zyrtare në një fazë të re që do të nënshkruhej nga ekspertë të qeverisë mjekësore.

Sidoqoftë, kancelari Rishi Sunak tha të enjten se qeveria nuk pa pse të ndiqte lëvizjen dhe ndalimin e presidentit amerikan Donald Trump nga shumica e vendeve evropiane për të hyrë në vend për 30 ditë.

Për fazën tjetër, strategjia do të jetë të provohet dhe ngadalësohet përhapja e virusit për të shtyrë kulmin në verë.

Chris Whitty, drejtori kryesor mjekësor i Anglisë, ka paralajmëruar vazhdimisht kundër prezantimit të parakohshëm të masave të tilla si “distancimi shoqëror”.

Duke folur në një konferencë të organizuar nga Nuffield Trust në fund të muajit të kaluar, ai tha se ndërsa “rrafshimi i pikut” të shpërthimit do të ishte mirë për NHS, “disa nga gjërat që ne do të duhet të bënim do të vijnë me një kosto sociale”. Ai gjithashtu sugjeroi që çdo masë do të duhej të vazhdonte më shumë se dy muaj.

Matt Hancock, sekretari i shëndetësisë, tha të mërkurën se autoritetet kishin vendosur të “mbanin parlamentin të hapur”, pavarësisht lajmeve, si dhe provën për një ministër kabineti, ministri i vogël i shëndetësisë, Nadine Dorries ishte diagnostikuar me virusin, duke u bërë anëtari i parë i parlamentit deri më sot të infektohet.