Ambasadori rus në Beograd viziton ushtarët serbë në kufi me Kosovën

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko, këtë të diel ka vizituar pikëkalimin kufitar të Kosovës me Serbi në Jarinjë, ku për të shtatën ditë me radhë serbët po protestojnë për të kundërshtuar reciprocitetin me targat.

Kharchenko ka shprehur mbështetjen e Rusisë për pozicionin e Beogradit, teksa thotë se kjo situatë po shihet si shqetësuese në Moskë, shkruan Kosovoonline, transmeton Klankosova.tv.

“Në Moskë, kjo situatë është shqetësuese,” tha ambasadori rus.

Botsan Kharchenko shtoi se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në takimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, formuloi rrugën përmes hapave që do të zgjidhnin situatën dhe që do të zhvillonin normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, të cilat Rusia gjithashtu i mbështet.

Ambasadori theksoi se përgjegjësia për situatën bie mbi institucionet e Kosovës dhe se sipas tij “grumbullimi i forcave në vendkalime është një shkelje dhe mospërmbushje e marrëveshjeve të nënshkruara më herët”.

Ai gjithashtu theksoi se “ekziston një qëndrim i çuditshëm por i dëmshëm i partnerëve perëndimorë dhe Shteteve të Bashkuara që mbyllin sytë ndaj situatës, dhe arsyeja për këtë janë standardet e vjetra të dyfishta, dhe tani ne shohim, siç tha ai, standarde të shumta , me Prishtinën dhe Beogradi po bën thirrje për përmbajtje dhe de-përshkallëzim”.

“Në të njëjtën kohë, ‘asnjë provokim nuk po bëhet nga pala serbe’ dhe sjellja e Beogradit është e përmbajtur,” vuri në dukje zyrtari rus.

Bocan Kharchenko arriti në përfundimin se Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov është aktualisht në Nju Jork dhe se është i bindur se ai do të përdorë pozicionin e tij dhe pozicionin e Rusisë në OKB për të qetësuar situatën në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës Botërore.

Pas provokimeve të shkaktuara nga njësitë e Rosso, të cilat janë në veri të Kosovës tash e shtatë ditë, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, urdhëroi ngritjen e gatishmërisë luftarake për një pjesë të njësive të Ushtrisë Serbe dhe Ministrisë së Brendshme.